Az egyik szemünkkel jobban látunk, mint a másikkal?

Valószínűleg mindenki hallott már a domináns kézről, ami azt jelenti, hogy a legtöbb ember ösztönösen az egyik kezét használja ügyesebben. De azzal vajon tisztában vagyunk, hogy az egyik szemünkkel jobban látunk, mint a másikkal? Ez a domináns szem, amire az agyunk intenzívebben támaszkodik, amikor a látott képeket feldolgozza. Ha kíváncsiak vagyunk, hogy melyik a domináns szemünk, egy egyszerű teszttel könnyen megállapíthatjuk.

Mit jelent pontosan a domináns szem?

A domináns szem az, amelyik kicsit „vezet” a látás során, vagyis az agy ennek a szemnek az adataira jobban támaszkodik, amikor feldolgozza a látott képeket. Ez nem feltétlenül csak azt jelenti, hogy ez a szem élesebben lát, inkább azt, hogy megbízhatóbb információt küld az agynak a térbeli mozgásról és a tárgyak elhelyezkedéséről. A dominancia általában – de nem mindig – megegyezik a kézdominanciával. Tehát, ha jobbkezesek vagyunk, jó eséllyel a jobb szemünk a domináns.

Hogyan tudhatjuk meg, melyik a domináns szemünk?

Íme, két egyszerű teszt, amely segít megállapítani, melyik a domináns szemünk:

1. Háromszögteszt

Nyújtsuk ki mindkét karunkat magunk elé, és a mutató-, valamint a hüvelykujjunkkal formáljunk egy háromszöget.

Nézzünk át ezen a háromszögön egy távoli tárgyra (pl. kilincsre vagy órára).

Csukjuk be először a jobb szemet, majd a balt.

Ha a tárgy a bal szemünknél marad a háromszög közepén, akkor a bal szemünk domináns.

Ha a tárgy a jobb szemünknél marad középen, akkor a jobb szemünk domináns.

2. Ujjteszt

Nyújtsuk ki az egyik karunkat, hüvelykujjunkat vagy mutatóujjunkat felfelé tartva.

Fókuszáljunk egy távoli tárgyra úgy, hogy az ujjunk takarja azt.

Csukjuk be először az egyik, majd a másik szemünket.

Amelyik szemmel az ujjunk továbbra is a tárgy előtt látszik, az a domináns szemünk.

Befolyásolja-e a szemdominancia a mindennapi életet?

A mindennapi életben is lehet jelentősége a domináns szemnek.

Sportoláskor – például golfban, teniszben, céllövészetnél vagy akár labdajátékok során fontos a pontos célzáshoz és a helyes testtartáshoz.

Fényképezésnél – fényképezőgép használatakor a domináns szemünkhöz igazítjuk a kamerát.

Térbeli tájékozódásnál – vezetés közben, főzésnél konyhában, vagy épp barkácsoláskor az agy erősen támaszkodik a domináns szemre.

„A szemdominancia ismerete különösen fontos lehet azok számára, akik speciális látáskorrekciót igényelnek, vagy akik látásjavító szemműtétre készülnek. A műtét tervezésénél fontos figyelembe venni a domináns szem szerepét. A műtéti végeredménynél arra kell törekedni, hogy a domináns szem maradjon az élesebb, mert ettől eltérő eredmény zavarni fogja a páciens komfortérzetét” – mondja Dr. Nagy Angéla, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.

Előfordulhat, hogy valakinek nincs domináns szeme?

Előfordulhat, hogy valaki „kevert dominanciájú” – ilyenkor az egyik szem bizonyos távolságban dominál, például távolra, a közeli fókuszba végzett munkánál viszont a másik szem dominanciája figyelhető meg.

Ahogy már rámutattunk, aki jobb kezes, annak gyakran a jobb szeme a domináns, de előfordulhat, hogy balkezes az illető, mégis a jobb szem a vezérszem. Ezt nevezik keresztdominanciának. Ez azonban nem jelent problémát, hiszen a keresz-dominanciával élők így tanulták meg koordinálni a testüket.

Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Womagic

A womagic azoknak a 40 feletti nőknek szól, akik szeretik és élvezik az életet. Mi is ilyenek vagyunk. Egy közületek. Jó, hogy itt vagytok.