Mítosz vagy tény: A kék szeműek érzékenyebbek a fényre?

Ha kék vagy zöld a szemed, gyakrabban hunyorogsz a napsütésben, mint barna szemű ismerőseid? Előfordulhat, sőt az is lehet, hogy a munkahelyeden a fluoreszkáló fények is jobban zavarnak. Nézzük meg, mi az igazság a világos szeműek fényérzékenységéről!

Valóban érzékenyebbek a világos szemek?

Számos kutatás igazolja, hogy a világos színű szemek – a kék, a zöld és ezek árnyalatai – érzékenyebbek az erős fényre, mint a barna szemek. Ezt a jelenséget fotofóbiának nevezik, amely a fény iránti fokozott érzékenységet jelenti. „Az ok a szem színéért felelős pigment mennyiségében keresendő. A világos szemekben kevesebb a melanin, így kevésbé hatékonyan szűrik meg az erős fényt – legyen szó napfényről vagy mesterséges világításról” – magyarázza Dr. Török Mátyás, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa. „Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a fotofóbia önmagában nem utal látásproblémára, és nem okoz látásromlást. Bár a világos szeműeknél mindenképp gyakoribb, de sötétebb szemszínűeknél is előfordulhat.”

A kék szem előnyei

Habár a kék szeműek hajlamosabbak a fényérzékenységre, gyenge fényviszonyok között gyakran jobban látnak, mint sötétebb szemű társaik. Ennek oka, hogy a világosabb szemben kevesebb a fényt elnyelő pigment, így több fény jut a retinára – ez pedig előnyt jelenthet félhomályban vagy éjszaka. Emellett egyes kutatások szerint a kék szeműeknél kisebb lehet a valószínűsége bizonyos szembetegségek, például az időskori szürkehályog kialakulásának, bár ennek tudományos bizonyítása további vizsgálatokat igényel.

Hogyan védhetjük meg a szemünket?

A világos szem nem jelent automatikusan nagyobb kockázatot a szem egészségére nézve, ha gondoskodunk a megfelelő védelemről. A legfontosabb lépések:

  • Viseljünk UV-szűrős napszemüveget, különösen erős napfényben.
  • Használjunk széles karimájú kalapot a kültéri tevékenységek során.
  • Beltéren segíthetnek a tükröződésmentes bevonatú szemüvegek, ha zavaró a mesterséges világítás.
  • Ne feledkezzünk meg a rendszeres szemészeti ellenőrzésről.
  • Támogassuk szemünket kiegyensúlyozott táplálkozással és egészséges életmóddal.

“Aki erős fényben gyakran hunyorog, fáj a szeme, vagy folyamatosan dörzsölési ingert érez, annál előfordulhat, hogy érzékenyebb a fényre. A probléma hátterében azonban más is meghúzódhat, például szemszárazság, de idősebb korban a szürkehályog jele is lehet. Ha a fényérzékenység életünk egy pontján előzmény nélkül jelentkezik és tartósan fennáll, akkor mindenképp érdemes szemész szakorvost felkeresni” – összegzi Dr. Török Mátyás.

Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Womagic

A womagic azoknak a 40 feletti nőknek szól, akik szeretik és élvezik az életet. Mi is ilyenek vagyunk. Egy közületek. Jó, hogy itt vagytok.