A VELUX Csoport Healthy Buildings Barometere (korábban Healthy Homes Barometer) 2015 óta követi nyomon az európai otthonok állapotát. A BPIE (Buildings Performance Institute Europe) által fejlesztett 2024-es kiadás már minden főbb épülettípusra (otthonok, iskolák és kórházak) kiterjed, és releváns betekintést kínál az épületek és használóik egészségi állapotába.
A téma égető fontosságú: az EU lemaradásban van a 2050-re kitűzött energiaügyi és felújítási éghajlat-változási céloktól. Ugyanez a helyzet az épületállomány egészségi állapotának javításával kapcsolatban, amint azt a Healthy Buildings Barometer is mutatja. A probléma megoldása érdekében a Barometer nemcsak az egészséges és fenntartható európai épületek nyomon követésére szolgáló keretet kínál, hanem egy sor szakpolitikai ajánlást is bevezet annak érdekében, hogy az épületek egészségesebbé tételét összehangolja a Párizsi Megállapodás 2050-ig szóló szén-dioxid-mentesítési célkitűzéseivel. Mindezt annak tudatában, hogy az éghajlat-politikáknak az embereket kell mindenek elé helyezniük, amit a Healthy Homes Barometer keretrendszere meg is tesz.
A felújítás költsége befektetés a jövőbe
Az adatok azt mutatják, hogy eljött a cselekvés ideje. Ahhoz, hogy az EU elérje éghajlati céljait, 1400%-kal (0,2%-ról 3%-ra) kellene növelni a felújítások arányát. 2020-ban a CO2-kibocsátás 18%-kal volt magasabb, mint amennyit az EU éghajlati céljainak eléréséhez megengedett lett volna.
Minden negyedik európai olyan épületben lakik, ahol a beltéri levegő minősége elmarad a nemzeti szabványoktól, és több mint 30 millió polgárt él túl sötét lakásban, ami negatív hatással lehet mind a mentális, mind a fizikai egészségre.
A felújítás potenciális előnyei azonban jelentősek: az EU teljes nem hatékony lakásállományának felújítási költségei mindössze 2 év alatt megtérülnének, és 194 milliárd eurót lehetne megtakarítani az ezzel egyenértékű társadalmi javak (például kevesebb betegszabadság, jobb munkahelyi és iskolai teljesítmény stb.) formájában. Az EU energiahatékonysági szabványainak betartása a helyiségek fűtésére felhasznált végső energia 44%-át takarítaná meg. A kórházak felújítása 21%-kal csökkentené az egészségügyi költségeket, 19%-kal a halálozási arányt és 20%-kal a dolgozók fluktuációját.
A HHB mutatja az utat, amin haladnunk kell
Ebben az összefüggésben a 2024-es Healthy Buildings Barometer (HBB) egyértelmű üzenetet közvetít: uniós és nemzeti szinten is lépésekre van szükség az egészséges otthonok, munkahelyek, iskolák és kórházak megvalósítása érdekében.
A VELUX 2015 óta segíti a Healthy Homes Barometer projektet, amely az európai otthonok állapotát követi nyomon. Az új kiadást, amely mostantól HBB néven fut, a Buildings Performance Institute Europe (BPIE) dolgozta ki. Eszerint jelentős intézkedésekre van szükség minden főbb épülettípusban annak érdekében, hogy az épületek egészségesek legyenek, és a Barometer irányt mutat többek között az egészséges, fenntartható és rugalmas épületek meghatározásával és keretrendszerének kialakításával is.
„Kizárólag egészséges és megfizethető épületekben szabada az embereknek élni, tanulni, dolgozni, játszani vagy gyógyulni. Az uniós döntéshozóknak prioritásként kell kezelniük, hogy minden európai polgár számára biztosítsák az egészséges és megfizethető épületekhez való hozzáférést. Reméljük, hogy ez a jelentés inspirációként és konkrét eszközként is szolgálhat a politikai döntéshozók számára, mivel tényszerű ajánlásokat és példákat ad” – nyilatkozta Fleming Voetmann, a VELUX-csoport külkapcsolatokért és fenntarthatóságért felelős alelnöke.
Az egészséges épületek a gazdaság és az éghajlat szempontjából is hasznosak, mivel a HBB-ben bemutatott esettanulmányok szerint egy középület felújítása 11,5%-kal térül meg, és 30%-kal csökkenti az éghajlatra gyakorolt hatást. Ezenfelül az egészségesebb munkahelyekkel a munkavállalók teljesítményének minden százaléknyi javulása évente 40 milliárd euró bruttó hozzáadott értéket eredményezhet az európai gazdaságban.
Az egészséges épületek keretrendszere
Iránymutatást nyújtva az uniós döntéshozók számára arról, hogy mitől lesz egy épület egészséges, fenntartható és ellenálló, a HBB egy új, szilárdan tudományos kutatáson alapuló, mérföldkőnek számító keretrendszert hoz létre, amelyet 12 európai esettanulmány szemléltet.
A keretrendszer öt, egymással összefüggő dimenzión alapul, amelyek a következő jellemzőkkel és célkitűzésekkel rendelkeznek:
- javítja a mentális és fizikai egészséget,
- az emberi szükségletekre tervezték,
- fenntartható módon épült és karban tartott,
- rugalmas és alkalmazkodóképes,
- támogatja az embereket.
Mindegyik dimenzió több, összesen 24 mutatóból áll, amelyek az érdekelt feleknek iránymutatást adnak a döntéshozatali folyamatokban, hogy valóban egészséges, fenntartható és rugalmas épületeket hozzanak létre.