Egy királyi palota. Egy csukott könyv. Az árulás, amely nemzedékeken keresztül visszhangzik. Anglománoknak és monarchiarajongóknak kötelező!
Windsor, 1940: Sophie Klein titkos feladatot kap, meg kell hiúsítania egy cselszövést. Ezért helyezik a Királyi Könyvtárba, amely a windsori kastélyban, a hercegnők lakóhelyén található. Amikor kiderül, hogy Windsor is a rossz oldalon áll, Sophie-nak mindent kockára kell tennie, hogy megmentse a leendő angol királynőt…
Philadelphia, napjainkban: Lacey Jones éppen a nagymamája iratait nézi át, és talál egy rejtélyes levelet, rajta a windsori kastély pecsétjével. Vajon hogyan került a családjuk birtokába? Így veszi kezdetét az utazás, amely során Lacey betekinthet a királyi rezidencia titkaiba, és örökre megváltozik az élete…
Daisy Wood már előző, Párizs elfeledett könyvesboltja című kötetével is bebizonyította, milyen mélyen rajong a könyvekért, a történelemért, az izgalmas női alakokért és a szívszorító történetekért. Legújabb könyvében sem cáfol erre rá. Londonban élő angol szerzőként milyen más téma állhatna hozzá közelebb, mint egy brit könyvtár története? De nem is akármelyiké! A Királyi Könyvtár története Windsorban, mely alapján sok izgalmas dolgot tudhatunk meg a királyi családról. A regény 1940-es években játszódó első részében az Ausztriából elmenekülő, frissen árván maradt Sophie Kleinnek nem másért kell küzdenie, mint hogy megmentse a leendő angol királynőt. És hiába tudja, hogy kilencéves húga, Hanna biztonságban van, miután szüleiket megölték a nácik, mégis rettenetes, hogy útjaik kettéválnak: Hannát Amerikában fogadják örökbe, míg ő Angliába kerül. Vajon a napjainkban játszódó történetszál megadja a választ a sok rejtélyre a második világháborúban egymástól szétszakított testvérpárral kapcsolatban is? Kiderül Lacey kutatásai során, mi is történt? Fellebben a fátyol valaha a titokról, melyet Gubby nagymama őriz, aki soha nem volt hajlandó mesélni a múltjáról? A briliáns karaktereket bemutató, lélekemelő történelmi regény remek betekintést ad abba a korba, amikor Hitler majdnem elfoglalta Angliát, nem lehetett rádiót használni, bombázások voltak, élelmiszerjegyen éltek még a kiváltságosak is, illetve Erzsébet és Margit hercegnő élete is veszélyben forgott.
A szerző jegyzete
“Ez a regény fikciós mű. Az itt leírt eseményeknek nincs semmiféle valóságalapjuk, nem állítok olyat, hogy a windsori kastély könyvtárnoka másra testálta volna a feladatait a második világháború alatt. Az viszont kétségkívül igaz, hogy nagy veszélybe került volna a királyi család, ha a náci Németország elfoglalja Nagy-Britanniát, amire 1940 nyarán meg is volt az esély. Hitler nyilván úgy vélte, hogy VI. György király lemond a trónról London kíméletlen bombázása, a blitz idején, ami az év szeptemberében kezdődött, és vannak arra utaló bizonyítékok, hogy vissza akarta ültetni a trónra Windsor hercegét egy bábkormánnyal, amely a francia Vichy-kormányhoz hasonlóan együttműködött volna a nácikkal.
Erzsébet és Margit hercegnő 1940 májusától egészen a háború végéig Windsorban tartózkodott, Erzsébet hercegnő 1945-ben belépett a brit hadsereg női önkéntesekből álló alakulatába. A terv szerint titokban költöztették volna át a királyi családot egy vidéki házba ‒ majd onnan feltehetően tovább Kanadába ‒, de ez végül csak terv maradt. Igyekeztem visszaadni valamit a kastélyban uralkodó akkori hangulatból: a hűvös kőfolyosók, komor föld alatti cellák és a minden falon ott lógó fegyverek világából. És valamennyit a hercegnők személyiségéből is: Erzsébet már ifjú fejjel tisztában volt a kötelességeivel, Margit pedig elbűvölő volt, és huncut, szomjazta a figyelmet.
Nyilvánvaló okokból igen nehéz volt részleteket megtudni a windsori életről akár akkoriban, akár most. Egy érdekes anyagra bukkantam a windsori Királyi Archívumban, amelyből sokat megtudtam az élelmiszerjegyekről, az üzemanyag-korlátozásról, a takarékoskodásról ‒ sőt találtam egy levelet az északi teraszon lakó egyik titkártól, ebben azt kérvényezi, hogy továbbra is használhassák a rádiókészülékeiket, amit bele is építettem a történetbe. Marion Crawford, a hercegnők nevelőnője számol be róla a The Little Princesses című könyvében, hogy a királyi könyvtárnok levitte magával a föld alatti pincékbe, és megmutatta neki a kekszesdobozba rejtett koronázási ékszereket.
George Sinclair karakteréhez Thomas Kendrick hírszerző tiszt alakja és a bécsi brit útlevélhivatalban tevékenykedő MI6-titkárnők adták az ihletet; ő és a munkatársai hosszú órákat dolgoztak azért, hogy vízumhoz juttassák az országból menekülő több száz osztrák zsidót. Helen Fry könyvei (The Walls Have Ears és a Spymaster: The Man Who Saved MI6) izgalmas betekintést adnak ennek a kivételes embernek a személyiségébe. A bécsi Práterben 1938. április 23-án történt borzalmas incidens, ami a könyvemben is szerepel, ugyancsak valós esemény.
Röviden, néhány tényből és temérdek fantáziából megalkottam egy hatalmas kérdőjelet: „Mi lett volna, ha?” Remélem, az olvasók elnézik nekem a vakmerőségemet, és élvezni fogják az utazást.”
A szerzőről

Daisy Wood, mielőtt írni kezdett, gyerekkönyvkiadóban dolgozott szerkesztőként. Londonban járt egyetemre, irodalmat és kreatív írást tanult. Előző könyve, a Párizs elfeledett könyvesboltja (21. Század Kiadó, 2024) világszerte rögtön meghódította az olvasók szívét. Londonban és Dorsetben él, imád könyvtárba járni, és van két kutyája, egy pointer és egy basset hound.
Szerző: Daisy Wood
Kiadó: 21. Század Kiadó
Ára: 5.391 Ft
ITT tudod megrendelni!
Ne felejtsétek, hogy ti is ajánlhattok könyvet a Könyvklubba, és folyamatosan várjuk könyvkritikáitokat is akár a Facebook oldalunkon a Könyvklub posztok alatt, akár e-mailben az info@womagic.hu címen.