A te gyereked biztonságosan internetezik? Ha nem, segít egy új alkalmazás

Az internet veszélyei - Womagic

A mai gyerekek átlagosan tízéves korukban kapnak először mobiltelefont, sokuk rögtön okostelefont, de ez korántsem jelenti azt, hogy tisztában vannak az online jelenlét veszélyeivel is. A szülők legegyszerűbb eszköze a tiltás és a használat, illetve az alkalmazások korlátozása, így azonban jelentős digitális szakadék alakulhat ki a szülő és gyermeke között, mely gyakran vitákhoz vezet.

A Start it @K&H-ban fejlődő Mongu for Teen startup csapata erre az aktuális kihívásra kínál megoldást. Új alkalmazásuk a szülő-gyermek együttműködésére épül, így a gyermek biztonságosan felépítheti online magánszféráját, felismerheti és kivédheti a veszélyeket, miközben biztosítja a lehetőséget a szülői védelemre is.

Rendszeresen ellenőrzött gyerekek

A mai gyerekek úgy nőnek fel, hogy azt látják, szüleik szinte egész nap, a telefonjukat nézik vagy nyomkodják. Nem csoda, hogy ők is minél előbb szeretnének saját készüléket. Egy 2016-os nemzetközi kutatás szerint átlagosan 10 éves korukban kapják meg az első mobiljukat. A technológia kiváló ismerete ellenére azonban a gyerekek ebben az életkorban még nincsenek tisztában az online jelenlét veszélyeivel, és a legtöbbször sajnos szüleiknek is hiányosak az információik e terén. A Mongu for Teen startup csapat saját felmérése szerint, a szülők kétharmada napi vagy heti rendszerességgel nézi meg gyermeke okoseszközeit. Vagyis az anyukák és apukák gyakran kontrollálják gyermekeik digitális érdeklődését, szokásait, ám ez koránt sem jelenti azt, hogy a gyerek megfelelő védelmet is kap, a netes veszélyek ellen. Érdekes, hogy a megkérdezett gyerkőcök nagy többsége szerint csupán néhányszor fordult elő, hogy szüleik csekkolják netes tevékenységüket. Jelentős különbség van aközött is, hogy a szülők és a gyerekek mit tartanak az internet és az okoseszköz-használat legnagyobb veszélyeinek. A Mongu for Teen csapata ezt a digitális szakadékot igyekszik enyhíteni okostelefonos alkalmazásával, amely a „tanítva tanulni” módszerrel igyekszik közelebb hozni a digitális család tagjait.

womagic/internet veszélyei

Létezik teljes biztonság?

A szülők többnyire tisztában vannak a biztonságos internetezés fogalmával, az eszköztáruk mégis korlátozott. Legtöbbször olyan alkalmazások közül választhatnak, amelyekkel kontrollálni tudják gyermekeik internethasználatát, nem pedig oktatni, támogatni őket. Ez pedig nem feltétlenül segíti elő a gyerek-szülő bizalmi viszony kialakulását, erősödését pláne nem kamaszkorban. Az új, magyar alkalmazás abban különbözik a szülői felügyeleti (parental control) alkalmazásoktól, hogy nem korlátot, hanem megoldást, játék- és tanulási lehetőséget nyújt mind a szülőknek, mind gyermekeiknek. A jelenleg iOS operációs rendszeren futó Mongu for Teen alkalmazás két modulból áll. Az első modul egy olyan alkalmazás, amely a család minden tagjának eszközén használható és lehetőséget teremt a digitális család felépítésére. A szülők számára láthatóvá teszi, hogy gyermekeik milyen alkalmazásokat használnak, milyen tudást szereztek meg, illetve be tudják állítani bizonyos digitális szolgáltatások használatának blokkolását mindaddig, amíg a gyermek el nem sajátította annak biztonságos használatát. A gyerekek számára mindez játékként jelenik meg, ahol alkalmazás-specifikusan kap jótanácsokat a telefonra telepített alkalmazások biztonságos használatához. Mindezek mellett a teljes család folyamatosan kap az adott témába vágó tanácsokat és információkat az alkalmazás hírfolyamán keresztül. A második modul egy gamifikációs platform, amely játékos formában, videókon, kérdéseken és válaszokon, összegyűjthető pontokon keresztül teszi érdekeltté a gyermeket abban, hogy minél többet tudjon meg az online jelenlét biztonságáról.

Womagic

A womagic azoknak a 40 feletti nőknek szól, akik szeretik és élvezik az életet. Mi is ilyenek vagyunk. Egy közületek. Jó, hogy itt vagytok.