Így lásd el egyszerűen a sebet vagy a horzsolást

Nyaralás alkalmával óhatatlanul könnyebben szerzünk sebeket és sérüléseket, de a gyerekeknél is ilyenkor gyakoribbak a „plezúros” térdek. Ha ti is tervezitek, hogy elutaztok a télből a nyárba, megmutatjuk, mi a teendő a sebkezelésnél.

Rohanás a vizes kövön, egy rossz lépés labdázás vagy túrázás közben, fesztiválon ugráláskor, egy esés a Balaton körbetekerése közben – a nyári szabadságban könnyen előfordulhat, hogy egy óvatlan mozdulatból sérülés lesz, azonban a lehorzsolt térd vagy könyök ugyanúgy a nyaralás része, mint a strandon szerzett barnaság. Összeszedtük hogyan ápold a sebed, hogy az csak egy nyári sztori maradjon.

A sebek gyógyulása egy folyamat, amely több szakaszból áll és számos körülmény befolyásolhatja. Nem mindegy az életkor, az immunrendszer erőssége, a bőrszín vagy, hogy van-e más, meglévő betegség. Éppen ezért lehet az, hogy míg a kisgyerekek csetlenek-botlanak és pillanatokon belül begyógyulnak, addig felnőttként könnyen lehet, hogy hetekig kell ápolnunk a sérült felületet.

Az ápolás lépései azonban minden esetben megegyeznek. A legfontosabb, hogy a regenerációhoz távol kell tartani a baktériumokat és megfelelő hatóanyagokkal kell kezelni a sebet, hogy az mi előbb nyom nélkül elmúljon.

Fotó: Diana Polekhina / unsplash.com

Fertőtlenítés

Ez a sebkezelés első és talán legfontosabb lépése, hiszen, ha elmarad előfordulhat, hogy a seb felülfertőződik. Ezért, ha megtörtént a baj, a lehető leghamarabb gondoskodj arról, hogy megtisztítsd a sebet az esetlegesen belekerült szennyeződésektől (esésnél ez tipikusan por, föld, fűcsomó lehet), majd alaposan fertőtlenítsd. A legegyszerűbb, ha spray kiszerelésű fertőtlenítőszert használsz. Mivel sokan tartanak attól, hogy a fertőtlenítő csípni fogja az amúgy is fájdalmas sebet, válaszd a jódmentes Octenidint, amelynél nem kell ettől tartani. Plusz pont, hogy színtelen, így nem fogja össze a ruhát sem.

Hámosítás

Ha fertőtlenítettük a sebet, a fókusz a sebgyógyítására kerül. Kis sérülések esetén mehet rá a ragtapasz, amely felszívja a maradék vért és a váladékot, valamint védi a sebet a szennyeződésektől, nagyobbnál már elkelhet a kötés vagy az orvosi segítség is. A ragtapasz vagy a kötés alatt azonban kezeljük a sebet kenőccsel, amely segíti a hámosodást. Ma már olyan gélek is vannak, amelyek a megfelelő hidratálás mellett különleges réteget képezve a seben megvédi azt a baktériumok bejutásától, megelőzve az esetleges gyulladást. Az Octenisept sebgél is így gyógyítja a sebeket.

Regeneráló krém

Akár beismerjük, akár nem, mindannyian picit hiúak vagyunk és érthető módon nem szeretnénk, ha különféle sebek és karcolások emlékeztetnének a nyaralás kellemetlenebb pillanataira. Éppen ezért harmadik lépésként ajánlott a hámosodó seb táplálásáról is gondoskodni, azaz, hogy a seb megfelelően gyógyuljon be, ne maradjon később heg a helyén. Erre találták ki az Octenicare regeneráló krémet is, amely három összetevőjével, a Panthenollal, a Bisabolallal és az Oktenidinnel gondoskodik arról, hogy nyom nélkül múljon el minden seb.

Forrás: SZMO
Womagic

A womagic azoknak a 40 feletti nőknek szól, akik szeretik és élvezik az életet. Mi is ilyenek vagyunk. Egy közületek. Jó, hogy itt vagytok.