A koronavírus járvány tovább növeli a műanyagszennyezés mértékét

A koronavírus járvány miatt drasztikusan megnőtt bizonyos műanyagtermékek, így például a PET-palackok, az elviteles műanyag ételes dobozok, valamint az eldobható evőeszközök iránti kereslet. „Ennek a negatív folyamatnak még nem látni a végét, holott a világ műanyagszennyezése már előtte is katasztrofális méreteket öltött. Saját használatú, többször használatos kulacsokkal jelentős mértékben csökkenthető lenne a szennyezés” – hívta fel a figyelmet Széll-Szőke Krisztina, a SodaStream termékmenedzsere.

1950 óta a világon több mint 8 milliárd tonna műanyag került legyártásra és ennek 91 százalékát sohasem hasznosították újra.

A Leedsi Egyetem júliusban készített számítógépes elemzése arra hívja fel a figyelmet, hogy 2016 és 2040 között 1,3 milliárd tonna műanyag hulladék kerülhet ki a természetbe. Ezen a téren a 24. órában vagyunk, hiszen azonnali beavatkozás esetén is legalább 710 millió tonna műanyaghulladék keletkezhet az előbb említett periódusban. Ennek nagyobb része szárazföldön (460 millió tonna), kisebb része (250 tonna) folyókban, tavakban, tengerekben, illetve óceánokban végezheti. Az elemzés kiemeli, hogy jelenleg évente a műanyag hulladék negyede van csak szelektíven visszagyűjtve. Mindez ökológiai katasztrófát vetít előre,

egyetlen PET-palack lebomlása ugyanis 500-1000 évet vehet igénybe.

„A SodaStream a pandémia előtt úgy döntött, hogy felelősségtudatos vállalatként hangzatos PR-akciók helyett valamennyi, a márka kínálatában megtalálható műanyagpalackos szörpöt fém kivitelűre cserél. A döntés értelmében a következő 5 évben a SodaStream mintegy 200 millió műanyag palacktól óvhatja meg a Földet” – emelte ki Széll-Szőke Krisztina. Hozzátette: az otthon készített szénsavas víz ízesítésére szolgáló fémpalackos szörpök leghamarabb 2021 elején jelenhetnek meg a boltokban.

A koronavírus járvány negatívan befolyásolta a műanyagok újrahasznosítását. Ennek következtében egyre kevesebb üdítőspalack készül újrahasznosított műanyagból. Az újrahasznosítás volumene a legtöbb ezzel foglalkozó cégnél jelentős mértékben visszaesett. Európában 20 százalékos, Ázsia egyes részein 50 százalékos, az Egyesült Államokban pedig 60 százalékos csökkenés volt tapasztalható. Ennek hátterében az áll, hogy az újrahasznosított műanyag akár 83-93 százalékkal is drágább lehet, mint az újonnan gyártott. A világgazdaság csökkenő teljesítménye ugyanis lenyomta az olajárakat, ami így közvetve kedvez a műanyaggyártásnak.

Kevéssé ismert tény, de a PET-palackok gyártásához alapvetően nyersolajra és vízre van szükség.

Csak az Egyesült Államokban 17 millió hordónyi olajat (egy hordó kb. 160 liter) igényel évente a PET-palackok előállítása. Mindez negatív hatással van a klímaváltozásra is: számítások szerint mindössze 4 darab PET-palack legyártása annyi üvegházhatású gáz kibocsátásával jár, mintha valaki egy mérföldet, vagyis átszámítva 1,6 kilométert tenne meg egy autóval. „Éppen ezért célszerű olyan megoldásokat keresni, amelyek lehetővé teszik a PET-palackok kiváltását. Higiéniai okokból is előnyős a többször használatos kulacsok használata, amelyeket otthon elkészített frissítőkkel tölthetünk meg” – hangsúlyozta a szakember.

Womagic

A womagic azoknak a 40 feletti nőknek szól, akik szeretik és élvezik az életet. Mi is ilyenek vagyunk. Egy közületek. Jó, hogy itt vagytok.