Miért jó felnőttkorban mesét olvasni?

Miért olvassak mesét felnőttként, az gyerekeknek való, nem? – hangzik sokszor a kérdés. Pedig ez egy tévhit. Megannyi előnye van, ha valaki nem zárja el magát a mesék világától, hiszen nagyban hozzájárulnak lelki egészségünkhöz. Csapjunk is bele, járjuk körbe azt az 5 kijelentést, kérdést, mely a mesékkel kapcsolatban leggyakrabban elhangzik.

1. Milyen jó a mesehősöknek, nekik van segítőjük, úgy könnyű

Valóban olyan könnyű nekik? Én még egyetlen mesehősről sem hallottam, aki leült volna a fa tövébe, és megvárta volna a mese végét, majd mint aki jól végezte dolgát, sikerrel hazatért… Komolyra fordítva a szót, mit is üzen nekünk a mese azáltal, hogy segítőket ad a mesehősnek? A segítő a mesében több üzenetet hordoz: egyrészről azt üzeni, hogy egyedül nem biztos, hogy végig lehet menni az úton. Bármilyen cél eléréséhez segítők szükségesek. Ha belegondolsz a legutóbbi célod elérésébe, biztosan több olyan segítő vett körbe, akik így vagy úgy, de hozzátettek a célodhoz.

Merj bátran segítséget kérni! Nem szégyen, ha elakadtál bárhol az életedben, kérj segítséget. Ugyanúgy igaz ez a karrieredre, mint a lelki életedre!

Az a mesehős, aki nem tud igénybe venni segítséget, vagy elutasítja azt egész útja során, az nem viszi sikerre, elbukik. Míg a mesék gyerekkorban a külvilág történéseit segítenek feldolgozni, addig felnőttkorban belső világunk történéseit segítenek megérteni. Másrészről a segítő attól függően, hogy milyen alakban jelenik meg a mesében, azon képességünket szimbolizálja, amelyet fel kell növeszteni, etetni, figyelmet adni neki, melyről elfeledkeztünk az idők során. Lehet ez egy táltos paripa, aki gebe lóként tárul szemünk elé. Ez az intuíció felébresztését is jelentheti. Ez a legnagyobb segítőnk! Biztosan jártál már Te is úgy, hogy nem hallgattál a megérzéseidre, és ezáltal jóval nagyobb utat tettél meg. Pontosan erre sarkall a mese is minket, hallgass a megérzéseidre, ők a legnagyobb segítők! Ha táplálod azzal, amit kér (hogy hallgass rá, és cselekedj aszerint), akkor táltos lesz belőle. Ha például madár a segítő, akkor könnyedségre, szabadságra lehet szükséged, és arra, hogy felülről nézz a dolgokra, és képes legyél elrepülni onnan, ahol nem jó neked. Minden segítő máshogy segít a mesében, más-más szerepük van, és mást üzennek. A hős mindig attól kap segítséget, amely tudását vagy képességét addig nem használta, és meri felnöveszteni, táplálni, és egyáltalán észrevenni, hogy az segíteni akar. Tehát érdemes megnézned, hogy mely képességedet nem használod. Növeszd fel, figyelj rá, mert ott kopogtat, hogy engedd be.

Kép: canva.com

2. Miért a legkisebbnek sikerül minden?

Feltűnő, hogy mindig a legkisebb jár a legnagyobb szerencsével. Valahogy a bátyjainak nem sikerül úgy, nem övék lesz a királyság, vagy a nővérek nem járnak akkora szerencsével, mint a húguk. Hogy is van ez? Ha én vagyok az idősebb testvér, akkor automatikusan mondjak is le arról, hogy nekem sikerülne? Természetesen nem. Mit jelent ez a szimbólum? A mesében nem minden szereplő hős, a lehetőség viszont adott nekik is. A hős az út során válik azzá. Nem rendelkezik még azon tulajdonságokkal, melyek hőssé tennék (egyet kivéve: nemeslelkű, és a világ jobbításán dolgozik), viszont megszerzi azon képességeket a cselekvése által, melyek hőssé teszik. Teljesen természetes, ha valaki nem ezt választja. Ha valaki a könnyebb végét fogja meg a dolgoknak, és az egyszerűbb úton halad, mint a mesebeli fivérek, nővérek. Ez nem azt jelenti, hogy csak szenvedés által lehet elérni a célodat, és azt sem jelenti, hogy a könnyebb út smafu, viszont azt üzeni, hogy a “hősség” egyfajta hozzáállást igényel, amit azáltal csiszolhatsz egyre nemesebbé, hogy nem adod fel, végigmész a megpróbáltatásokon, megismered önmagadat közben, és használni tudod erődet, képességeidet, tehetségedet. A fel nem adás természetesen nem a görcsös ragaszkodást jelenti, hanem az ésszerű cselekvést. Kiismered a világodat, a dolgok természetét, megismered önmagad működését.

Egyszóval: önismeret. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy hős legyél. Elsősorban saját életed hőse.

A mesékben a hős nem azon gondolkodik, hogy hogyan jutott arra a sorsra, amiben van. Nem kesereg, nem a múlton rágódik, mikor a jelenben él. Mi a titka? Cselekszik. Folyton-folyvást. És ott dől el, hogy ki indul a hős útján, aki egyszercsak megelégeli addigi életét, és változtatni akar rajta. Kézbe veszi sorsát, életét, és irányítani kezdi. A legkisebb másik jelentése pedig az, hogy a legnagyobb és legnemesebb utat az a lélekrészünk járja be, amelyik a legkisebb. Amelyikre nem fordítunk akkora figyelmet. Amikor felnövesztünk egy addig nem használt képességet, erőt, hős lesz belőle. Valakinek például az elengedés megy nehezen, valakinek a szeretni tudás, befogadás, valakinek az önszeretet…, és sorolni lehetne tovább. Ezek a legkisebb testvérek. Ám ha elindulnak az úton, hőssé válhatnak.

Kép: canva.com

3. Boldogan éltek, míg meg nem haltak

Van egy kedves ismerősöm, akit ez a mondat bosszantott fel a legjobban a mesék kapcsán. Aztán persze a beszélgetés során kiderült, hogy azért, mert a szülei folyton veszekedtek, és mikor ez a mondat következett, eszébe jutott, hogy ez nem boldogság, hiszen itt van Anya és Apa, akik akár a mesebeli hősök is lehetnének, de állandóan veszekednek. Így hát kamu, hogy boldogság van a sok küzdelem után… Az elején említettem, hogy felnőttként a meséket elsősorban saját világunk megismerésére, megértésére használjuk. Lelki életünkbe csodálatos harmóniát tudnak varázsolni, hiszen hidat képeznek és egyensúlyt teremtenek a külső és belső világunk között.

A mesékben akkor áll be a harmónia, mikor a sok-sok kaland és küzdelem után végre újra együtt lehet a mesebeli pár, akik útközben Királlyá és Királynővé váltak.Ez jelenti az Egységet, a Teljességet. Ami lefordítva azt jeleni, hogy a benned élő férfi és női lélekrész harmóniába kerül. A legkisebb testvér azért indul útnak, hogy megtalálja a világ legszebb királylányát. Ezt azt jelenti, hogy amíg egy férfi nem találja meg, nem ismeri meg önmaga női lélekrészét, addig a párkapcsolatban is csak bolyongani fog. Ugyanez igaz a nőkre, aki nem ébreszti fel férfi lélekrészét, és nem fogadja be, az többnyire diszharmonikus kapcsolatban találja magát. Nőként az Apáról, férfiként pedig az Anyáról való leválás is megtörténik, hiszen csak így születhet meg a királyság. A teljes egység, az új birodalom. És mikor beáll a harmónia a mesékben, az addig él, amíg vigyáznak rá. A hősök egy feladattal küzdöttek meg, mely elhozta a boldogságot, amiért természetesen újra és újra tenni kell. Sok mese szól a házasság utáni pillanatokról, és bizony ott is megoldandó feladatok várnak a hősökre.

A boldogan éltek, míg meg nem haltak az élet körforgására is utal. A dolgok Élet/Halál/Élet természetére.

Hogy egyszer bennünk is meghal valami, és amíg van, addig viszont boldogsággal tölthet el, és éppen ezért érdemes megélni és átélni a boldog pillanatokat, mert múlandók. Arra is tanít minket, hogy a küzdelmes út után élvezni tudjuk a boldogságot, a nekünk járó jutalmat. Ha elérted egy célodat, akkor ünnepeld meg! Legyen ünnep és boldogság, hiszen azért indultál útnak. Aztán jöhet a következő.

Kép: canva.com

4. Némely mesében brutális jelenetek vannak, ezt olvassam?

Nagyon brutális képekkel dolgozó meséket én sem olvasnék gyerekeknek, mert ennek üzenete elsősorban felnőtteknek értelmezhető. Ugyanis a meséket felnőttként nem kész tényként kezeljük, hanem szimbólumok mentén elemezzük. Ami azt jelenti, hogy ha például egy mesehősnek kivájják a szemét, akkor érdemes megfigyelni, hogy mit jelent ez a szimbólum. Mi az üzenete? Amikor valaki nem lát kifelé, nem látja a külvilágot, akkor mit lát? Hova néz? Itt elsősorban arra hívja fel a figyelmet a mese, hogy az adott helyzetben – amibe a hős került – nem tud továbbhaladni, mert befelé kell figyelnie most. Új látásmódot kell elsajátítania, amit azután tud csak megtenni, hogy belső világát megismerte.

Ha egy hordóba dobnak valakit és azzal együtt a folyóba, akkor lehetőséget kap a mesehős, hogy megtanuljon sodródni, nem kell mindig mindent irányítani, mert egy ponton szétesnek körülöttünk a dolgok. Ilyenkor hagyni kell, és megtanulni elengedni, sodródni, áramolni. Úgyis lesz valahogy mindig. A folyó az újjászületést is szimbolizálja, az érzelmekben való megmerítkezést, hiszen enélkül nem válhat teljessé semelyik hős sem.

Hófehérkét megmérgezte a gonosz boszorka, és üvegkoporsóba került. Az üvegkoporsóban levés a nőiség egy nagyon fontos szakasza. Amikor a külvilág lát minket ugyan, de nem ér el. A kamaszkor is ilyen, és nagyon fontos állomás, hogy saját világunkat megismerjük, befelé létezzünk, önmagunk számára egy ideig. Aztán az aktív férfierő felébreszt ebből, kimozdít, de amit addig odabent megtapasztaltunk, az segít nővé válni.

Mit jelent a levágott kéz a mesében? Először megnézzük a kéz szimbólumát, és utána elemezzük a jelenetet. Mit jelent a kéz? Mit tudunk vele csinálni? Ölelni, simogatni, alkotni, bántani, megtartani, elengedni. Ha ettől megfosztják a hőst, akkor át kell gondolnia, hogy hogyan is vigye tovább az életét. Mi az, amit nem tudott kézben tartani, mit kell megtanulnia ahhoz, hogy újra kinőjön a keze? Mely képességeit érdemes fejleszteni hozzá?

A meséket szimbólumaik mentén elemezd felnőttkorban, mert ott rejlik a titok, a kincs.

Kép: canva.com

5. Felnőttkorban teljesen felesleges mesét olvasni

A mesélés nem a mai korban kezdődött, felnőttek mindig is meséltek felnőtteknek, viszont a gyerekeknek való mesélés nagyjából csak száz éve létezik. Tehát a lelkünknek ez nem egy ismeretlen műfaj. A történetmesélés tulajdonképpen egyidős az emberiséggel. Minden kultúrában megtalálható ennek hagyománya. Összegyűltek fiatalok és idősek a tűz körül, vagy a fonóban, és meséltek. Hús-vér történeteket. Ebben mindenki magára ismerhetett, felfedezhette, hogy vele ugyanígy történt, vagy pedig erőt adott neki, hogy ő is bátrabb, erősebb legyen, mert neki is sikerülhet. Népmesét vagy tündérmesét olvasni felnőttként nagyon is szükséges.

Szükséges, mert gyógyítani tudnak, bátorítani tudnak, lélekrendező szerepük van, egészségvédő hatásuk van, bevezetnek a tudattalanba, az ősképek birodalmába.

Képekben gondolkodunk, és amit egy-egy történeten keresztül tanulunk meg, sokkal inkább emlékezetes marad, mint a száraz képletek, elmagyarázott tudásanyagok.

Miért is? Mert mozgósítva vannak érzelmeink, fantáziánk, azonosulunk a hőssel, szinte látjuk, érezzük az ő világát. És ez aktiválja lelki világunkat, ami változtatásra, cselekvésre ösztönöz egy pillanat alatt. Amellett a mesék nem csupán önös érdekek megvalósítására szólítanak fel, hanem a faluért, a népért tett jócselekedetekre is, tehát a környezetünkben élőkért is felelősségvállalásra invitálnak. A mesékben meg lehet találni a megoldást, a kulcsot bármely helyzetre. Az állatmesék például nagyon rövidek, csattanósak, és azonnal aktiválnak, míg a népmesék, tündérmesék lépésről-lépésre mutatják meg az utat. Vannak olyan élethelyzetek, melyekre egy suhintással kell válaszolni, és a vannak olyanok, melyekben akadályokat legyőzve érhetünk el a célig.

Kép: canva.com

Nekem is számtalan helyzetben segítettek már a mesék, és egyre inkább csodálattal olvasom őket. Egy-egy mese hetekig, hónapokig is velem van olykor, munkálkodik bennem és erőt ad. Szelíden dolgozik a lélekkel, ugyanakkor tartósan. Mesés foglalkozásaimon megfejtjük egy-egy mese szimbólumait, beszélgetünk róluk, átbeszéljük, hogy kiben mit mozgósított az adott mese. Rengeteget lehet ebből tanulni, hiszen egymás által is jelen vagyunk a mesében, számtalan felismerést kapva, és adva.

Remélem, hogy sikerült egy kicsit közelebb hoznom hozzád a mesék varázslatos világát, más látásmóddal a mesékből felnőttként csodálatos kincsekre bukkanhatunk, és egészen biztosan gazdagodni fog életünk ezáltal.

Gyere velünk május 16-án egy mesés kreatív alkotós napra!

Mesés Beszélgető Estek | Farkas Renáta 

Ismerd Önmagad – Farkas Renáta | Facebook

Szöveg: Farkas Renáta -Művészeti Terapeuta, Life Coach, Táncoktató
Nyitókép: canva.com
Avatar photo
Farkas Renáta

Művészeti Terapeuta, Táncoktató

A legszebb táncot Életnek hívják, és Önmagaddal táncolod. A tánc, a zene, és rajzolás segítségével azon dolgozom, hogy a szabadságát vesztett léleknek utat mutassak. Megmutatom, hogyan tudod magadat az öröm állapotába táncolni, rajzolni, és felszabadítani lelked madarát, mely arra vár, hogy Téged szolgáljon.