Nő versus szakember – Hogyan öltözzünk az állásinterjúra!

womagic_karrier

Sokan veszítették el az állásukat az elmúlt időszakban, így ők újra arra „kényszerülnek”, hogy megfeleljenek egy-egy állásinterjún. A tárgyi tudáson kívül a megjelenés is nagyon fontos. Hogy ez utóbbival ne legyen senkinek sem gondja, Szemán-Fülöp Edina, stílustanácsadó, design manager tanácsait érdemes megfogadni.

Az állásinterjú egy különleges alkalom, amit érdemes eszerint kezelni, tehát alkalomhoz illően megjelenni.

De mit is jelent ez pontosan?

Fontos figyelembe vennünk, hogy milyen munkára jelentkezünk. Tehát nem mindegy, hogy hostess munkát, vagy kutatói állást pályázunk meg. Ennek fényében érdemes mérlegelni, hogy elsősorban a nőt vagy a szakembert szeretnénk kihangsúlyozni öltözetünkkel.

Az alábbi 10 tanács abban segít, hogy az interjún a lehető legjobb benyomást keltsük:

1. Derítsük ki, hogy milyen az adott cégnél elvárt viselet

Mindenekelőtt keressünk rá a kiszemelt cég weboldalára! Rendszerint találni fogunk fotókat, amiből tájékozódhatunk az ott elvárt viseletről. Célszerű azonban az interjún egy fokkal elegánsabban megjelenni.

2. Milyen pozícióra jelentkezünk?

Van egyfajta elvárás a különböző pozíciókban dolgozók megjelenésével kapcsolatban, amit nem árt figyelembe venni. Egy senior manager-től inkább kifinomult öltözködést várnak, míg egy grafikus lehet kreatívabb megjelenésében is.

3. Kinek öltözzünk?

Előfordulhat, hogy más megjelenést tart előnyösnek egy interjúztató hölgy, mint egy úr. Még ha ki is derítjük, hogy melyik nemhez tartozik az interjúztatónk, lehet változás az utolsó pillanatban, ezért általában azt szoktam javasolni, hogy a diszkréten nőies stílus az az arany középút, ami mindkét fél számára megnyerő.

4. Nyár van és meleg

Az interjún akkor se viseljünk vékony pántos toppot, ha kint banánérlelő hőség van. Egy rövid ujjú blúz megfelelő választás, de az ujjatlan blúzra felvett könnyű nyári blézer is hasznos lehet egy légkondicionált helyiségben. A blúz alá mindenképp vegyünk fel a blúz színével közel azonos melltartót. Fehér blúz esetén a testszínű elegánsabb a fehérnél.

5. Az ápoltság elengedhetetlen

A higiénia és a jó állapotú, tiszta holmik minden esetben alapnak tekinthetők. Főként a nyári melegben, illetve az izgalom miatt különösen figyeljünk oda a higiéniára! Ugyanakkor a fullasztó parfümfelhő éppen olyan kellemetlen lehet, mint az izzadságszag.

6. Ne essünk túlzásokba!

Túl sok smink, túl kivágott felső, túl rövid szoknya, túl magas sarkú cipő, túl színes, túl mintás öltözék. Mindegyik ingoványos terület, ha az első benyomásról van szó.

7. A kiegészítők buktatói

A dekoratív ékszerek nagyon mutatósak, de ha az interjú során az asztalhoz verődnek, könnyen elterelhetik a figyelmet. A túlságosan tömött táskának sincs pozitív üzenete. Egy kényelmetlen cipőben pedig nehezen tudunk koncentrálni a mondanivalónkra.

8. A harmonikus megjelenés, a titkos adu

Ha tudjuk, hogy milyen színek és fazonok állnak a legjobban, lépés előnyben vagyunk. Ezt egy stílustanácsadó segítségével könnyen kideríthetjük. Ha erre éppen nincs időnk, akkor próbáljunk biztosra menni. A sötétkék kosztüm fehér blúz kombinációval nem tévedhetünk nagyot.

9. Hogyan legyünk mégis önazonosak?

A hétköznapokban ránk jellemző öltözködési stílust nem kell feltétlenül mellőznünk, de célszerű finomítani rajta. A legtöbb öltözködési stílusnak létezik elegáns verziója, amit bátran bevethetünk. A kedvenc színeink között is biztosan található olyan, ami egy interjún is megállja a helyét.

10. Végül, de nem utolsó sorban, nézzünk tükörbe!

Apróság, de sok múlhat rajta. Mielőtt az interjúra belépünk érdemes a tükörben ellenőrizni a sminket, a hajat vagy akár a fogakat. Egy elmosódott smink, vagy egy kis petrezselyem a fogak között nem tesz túl jó benyomást.

Szöveg: Szemán-Fülöp Edina, stílustanácsadó, design manager (http://empatikstilus.hu)
Avatar photo
Szemán-Fülöp Edina

Stílustanácsadó

Empatikus stílustanácsadás sok praktikummal és némi humorral. Egyénre szabott megoldások hölgyeknek dizájner stílustanácsadótól. Ez vagyok Én.