Párkapcsolataink és a függőségek

Ha párkapcsolatról van szó, eleve gyengének ítéljük meg a szenvedélybetegeket. Hajlamosak vagyunk megragadni a felszínen, és szenvedélybetegségként csak az alkoholizmusra, kábítószerre, vagy a párkapcsolati függőségre gondolunk. Pedig a helyzet jobban szerteágazó, mélyebb szinten, többeket érint, mint azt elsőre gondolnánk.

Miért is fontos a függőségek kérdése a párkapcsolatokban?

Tökéletes ember nincs. Mindenki küzd olyan problémákkal, amiket nagyon nehezen tud elengedni, de mégis szeretne tőlük megszabadulni. 

Tökéletesen működő párkapcsolat sincs. Maximum olyan, ahol mindkét fél tudatosan törekszik a közös és a saját fejlődésre is. 

De van, amikor a párkapcsolatba nehezítő tényezők lépnek például szenvedélybetegség formájában. Ilyenkor az egyik fél nem tudja kontrollálni a saját viselkedését, tetteit, mert függ azoktól az ingerektől és érzésektől, amit az adott anyag kivált belőle. És ez a függés sokszor kerül a saját, vagy a pár igényei fölé.

Fotó: Bermix studio / unsplash.com

Mi a függőség?

A kóros függőséget az alábbiak szerint lehet jól körülírni:  A szenvedélybetegség – másként addikció vagy kóros szenvedély – hátrányos helyzetbe hozhatja az érintett személyt és környezetét is, mivel kényszeres viselkedési mintákból áll, melyekben a viselkedés irányítása, abbahagyása sikertelen.

Én biztos, hogy nem rendelkezem függőséggel!

Kérlek, ne csak a mindenki által ismert alkoholizmusra, pszichoaktív szerek fogyasztóaira, vagy a szerencsejátékosokra gondolj!

Sok olyan függőség létezik, ami a köztudatban hellyel-közzel elfogadott, sőt akár még támogatott is. Ilyenek a nikotinfüggők, a munkamániások, a testedzés függők.

Fotó: Mayan Sachan / unsplash.com

De ott vannak a társfüggőségben élők, a gamerek, a szex, és pornó függők, az önmagukat, és másokat is veszélybe sodró adrenalin függőségben szenvedők. Azok, akik vagyonokat költenek a vásárlásra, vagy gyűjtőszenvedélyük kiélésére.

Ha még mindig úgy érzed, hogy nem voltál soha érintett, akkor kevésbé veszélyes(nek tűnő) terepen is hamar ott találhatod magad, mert nem tudod elengedni a telefonod, állandóan a hírfolyamokat, a közösségi oldalakat bújod, napi több órát nézed a tv-t.

Hogyan hatnak a függőségeink a párkapcsolatunkra?

A párod egyben a kísérőd is a közös életben. Azért kötöttetek szövetséget, hogy jóban-rosszban segítsétek, támogassátok egymást. És mivel nem vagyunk tökéletesek, a párkapcsolatban sem lehet mindig megélni azt a vágyálmot, ahol közösen lenni szeretnétek.

De a függőség ehhez képest olyan, mintha lenne egy harmadik a kapcsolatban, aki miatt képtelenség eldönteni, hogy kit válasszunk.

Fotó: Alexey Bocharov / unsplash.com

Ez először konfliktusokat szül. Ha nem változik semmi, a konfliktusok elmélyülnek, és a függőségek kezelése nélkül a biztos szakadék felé vezetnek.

„Akkor ez azt jelenti, hogy ha a telefonomat nyomkodom napi 2 órát, akkor tönkremegy a kapcsolatom?”

Nem. De az állandó telefonozás egyben jelzés arra is, hogy valami nem kerek az életedben, és ezzel már magad miatt is érdemes foglalkoznod.

Mi a közös az összes függőségben?

Minden függőség mögött erős érzelmek húzódnak meg, amelyek irányítják a függő személyt. Általában erős szorongás, félelem, vagy traumatikus élmények.

A függőséget azért tartod életben, mert ezeket az érzéseket nem akarod többé érzeni. És amíg mással foglalkozol, ezek az érzések nem jelentkeznek.

Nem akarod többé azt érezni, hogy félsz, szorongsz, hogy nem szeretnek, nem felelsz meg.

Ha innen vizsgálod a szenvedélybetegségeket, akkor nem is olyan szörnyűek, hiszen van egy jó céljuk is. Az hogy megvédjenek a rossz érzésektől. Így talán már kevésbé ítéled el magad, vagy a másik embert, ha a függőségeivel találkozol.

Fotó: Priscilla Du Preez / unsplash.com

Kiderült, hogy én is érintett vagyok, mit tegyek?

• Kevés olyan embert fogsz találni, akinek nincs valamilyen függősége. Ezért a legfontosabb, hogy akármit is tettél magaddal, a párkapcsolatoddal, igyekezz minél kevesebb ítéletet megfogalmazni magaddal, és/vagy a pároddal szemben.

• Tedd fel magadnak, vagy a párodnak a következő kérdést: „Azzal, hogy függő vagyok, mi az, amit pótolni akarok az életemben? Mi az, amit soha többé nem akarok érezni?”

• Felejtsd el azt a gondolatot, hogy aki nem tud szabadulni a szenvedélye tárgyától, az gyenge. Nem létezik gyenge ember, csak nincs elég erőforrása, hogy megoldja a helyzetet.

• A függőségek érzelmi kezelése, feloldása nélkül nem lehet hatékonyan megszabadulni a szenvedélybetegségektől. Ehhez súlyos esetben kelleni fog egy addiktológus, enyhébb esetben egy pszichológus szakember segítségét vedd igénybe. 

• Ha párként nézed végig a másik ámokfutását, akkor is hasznos szakember segítségét kérni, mert mélyebben vagy érintett érzelmileg, mint azt elsőre gondolnád.

Takács Péter

Életmód-tanácsadó

16 éve foglalkozom stresszoldással. Főbb témakörök, melyek téged is érdekelhetnek: válás feldolgozás, házasság megmentés, párkapcsolati kommunikáció, szülői elidegenítés, szülő gyerek kapcsolat javítás.