Tánccal a párkapcsolatért?

Minden kapcsolat egy tánc. Miközben táncolunk, láthatóvá válik, hogyan bánunk a másikkal és egyben önmagunkkal. Vezetés, követés, ritmus, a zene hangulata, megannyi mindenre kell figyelni. Akárcsak az életben. De mit adhat a tánc a párkapcsolathoz?

A tánc, mint ahogyan a mesék, rengeteg szimbolikus jelentést hordoz, melyeket a párkapcsolatban alkalmazva sikerrel járhatunk. Annyi mindenre rávilágít egy-egy táncóra, hogy szinte kötelezővé tenném a pároknak a táncolást. Egyszerre terápiás hatású, és még hatalmas élményt is ad.

Nézzük, hogy milyen alapkövei vannak a közös táncnak:

Egyensúly

Az első tánctanárom mindig azt mondta: „Ha egyedül el tudod táncolni a koreográfiát, akkor párban is.” És a versenyekre készülve bizony nem úsztuk meg ezt.
De miért fontos ez? Azért, mert ha egyedül megtalálod az egyensúlyod, akkor nem a másikba fogsz kapaszkodni, nem csak rá számítasz.
Ha magadban boldog vagy, kiegyensúlyozott és egész, akkor tudsz a másikkal is olyan táncot lejteni, ami élvezhető. A férfinek nem kell erőből tartania téged, neked pedig nem kell önmagadat vezetned. Ha megvan az egyensúlyod egyedül, akkor párban is meglesz. Pont annyi erőt kapsz a másiktól, amennyire szükséged van, és pont annyit adsz te is, amitől a másik érzi, hogy bízol benne.
A közös egyensúly megtalálásában pedig kulcsfontosságú a kommunikáció. Visszajelzést adni a másiknak arról, hogy túl sok, vagy éppen túl kevés, amit érzünk felőle. Egyensúlyban tudjátok tartani egymást, vagy kibillentitek a másikat?

Fotó: Josh Hild / pexels.com

Bizalom

A férfi vezeti a nőt. A nő követi a férfit. De csak akkor követi a férfit, ha érzi az erejét, határozottságát, és azt, hogy jó helyre vezeti a nőt. A bizalom minden kapcsolatban rendkívül fontos. Bele merem engedni magam a másik vezetésébe? Vagy inkább vezetem magam, mert nem bízok a másikban? Férfiként merek-e vezetni, meg tudom mutatni az irányt, egyértelmű vagyok? A bizalomhoz a figyelem is hozzátartozik. Akkor fog a másik követni, ha érzi, hogy figyelnek rá.

Ha egy nő érzi a figyelmet, érzi azt, hogy a másik nem önmagát akarja a táncon keresztül mutogatni, hanem kapcsolódva a nőhöz együtt táncolnak, figyelve egymás mozdulataira, ott tud kialakulni a bizalom. Ugyanúgy, mint az életben.

Vajon miért kéri fel a férfi a nőt táncolni? Hogy önmagát mutassa meg, a nőt mutassa meg, vagy a kapcsolódásban befelé figyelve, egymást inspirálva közösen éljék át a tánc örömét?

Türelem

A tánchoz óriási türelem szükséges. Egyrészt saját magunkhoz is, másrészt pedig a párunk felé is. Első táncórákon szoktam tapasztalni, hogy az a fél, aki ügyesebb vagy gyorsabban tanul, a másik felet elkezdi sürgetni, noszogatni, hogy hogyan is táncoljon, miközben még ő maga sem tudja a lépést rendesen. Itt megtapasztalható az együtthaladás sebessége. Vajon versenyzek a párommal? Gyorsabb akarok lenni nála, le akarom győzni, vagy éppen megvárom, míg mindent ő old meg, ahelyett, hogy én is odatenném magam? Milyen a közös ritmusunk, milyen a közös tempónk? Én hajtom őt, vagy engem hajtanak? Tudok-e türelmes lenni, amikor közösen tanulunk egy új dolgot? Hogyan tudom támogatni a másikat a közös fejlődés érdekében? Ez pedig az empátiát fejleszti.

Fotó: Marlon Schmeiski / pexels.com

Közös ritmus

Az egyik legfontosabb megtapasztalni a ritmusunkat. A sajátunkét is, és a közös ritmusunkat is. Minden tánc elején úgynevezett ráhangolódás veszi kezdetét. Amikor a férfi felkéri a nőt táncolni, az első pár lépés arról kell, hogy szóljon, hogy megtalálják a közös hangot. Felvegyék egymás ritmusát, megfigyeljék, hogy a másik teste hogyan mozdul, mennyire vezethető, mennyi erő fog kelleni a másikhoz. Nagyon fontos pont.
Ahogyan egy kapcsolatban is. Ha nem hangolódunk a másikra, nem teremtünk hangulatot, akkor a bizalom megintcsak nem érkezik meg. Kapkodva nem lehet elkezdeni táncolni. Ha a férfi nem méri fel, hogy a nő mennyire vezethető, milyen figurákat tud, akkor csak rángatni fogja. Az pedig egyik félnek sem lesz jó.

A közös ritmus kialakításában nagy szerepe van annak, hogy fizikailag és szellemileg mennyire tudunk a másikhoz kapcsolódni. A kapcsolat minőségét a mozdulataink tükrözni fogják. Minél inkább közel érzünk valakit szellemileg és fizikailag magunkhoz, annál inkább szinkronban lesz a mozgásunk, mely a táncparketten is észrevehető lesz.

Érzelmeink kimutatása

Nagyon fontos megmutatni a másiknak a bennünk rejlő érzelmeket, hiszen ez inspirálja partnerünket is. A zene és a mozdulatok által egészen biztosan érzelmileg is bevonódunk. A tánc által könnyedén megtanulható és fejleszthető ez a képesség is. Meg merem mutatni a másiknak az érzéseimet? Látható rajtam, hogy élvezettel csinálok valamit? Tánctanulás közben rálátunk egymás gyengeségeire és erősségeire is, így sokkal elfogadóbbak leszünk, ezáltal közelebb kerülhetünk a másikhoz. Kialakulhat az érzelmi biztonság is köztünk, mely minden kapcsolat alapja.

Fotó: pexels.com

A tánc nem arról szól, hogy egymás után tökéletesen kivitelezett mozdulatokat adjunk elő. A tánc sokkal inkább kapcsolat, amit ketten építünk. Hiába tökéletes technikailag minden, ha nem kapcsolódsz, az olyan, mintha lélek nélkül táncolnál.

Egyetlen cél van: a harmónia. Akár a párkapcsolatokban.

Ha kedvet kaptál, gyere táncolni! Akár egyedül, akár párral:

Minden, ami tánc | Farkas Renáta (farkasrenata.com)

Szeretettel várlak!

Avatar photo
Farkas Renáta

Művészeti Terapeuta, Táncoktató

A legszebb táncot Életnek hívják, és Önmagaddal táncolod. A tánc, a zene, és rajzolás segítségével azon dolgozom, hogy a szabadságát vesztett léleknek utat mutassak. Megmutatom, hogyan tudod magadat az öröm állapotába táncolni, rajzolni, és felszabadítani lelked madarát, mely arra vár, hogy Téged szolgáljon.