Hogyan küzdjünk meg a kiégéssel? – Fókuszban a változásbiztonság

Égni valamiért: jelképezi, hogy nagyon is lelkesedünk munkánk iránt. Kiégni: szimbolikus kifejezés, különféle okok miatt elfogyni ebben az örömben és elveszíteni önmagunkat. Mégis, hogyan kaphatunk erőre, ha szeretnénk újra rátalálni egy szakmai útra, melyen boldogan haladtunk egykoron?   

A kiégés krízise több szempontból megközelíthető, a Mindfuel podcastsorozat 3. epizódjában Aigner-Barta Mónika szervezetfejlesztő a változásbiztonságról beszélget Sass Danival. A változásbiztonság mechanizmusának tudatosulásával lépést teszünk mentális jóllétünk felé a kiégéssel való küzdelem során.

Az Armadillo podcastsorozatával nemcsak a kihívásokkal teli kreatív, illetve segítő területeken dolgozó szakembereknek tud segíteni. Tippekkel, inspirációval, a hétköznapokban bevethető gyakorlatokkal bármelyikünk sokat tehet a lelki problémák felszámolásáért.

A WHO szerint a kiégést a munkával kapcsolatos krónikus stresszel való megküzdés hiánya okozza. A hiánynak számos oka lehet, a túl nagy nyomás, a túlzó elvárások, az elégedetlen ügyfelek, a gyors tempó, az állandó újításokhoz való alkalmazkodás vagy egyszerűen a munka túlzásba vitele.

Aigner-Barta Mónika

Aigner-Barta Mónika szervezetfejlesztőként az Organoco-módszert képviseli, ami a változásbiztonságot helyezi fókuszba. Mit takar ez a fogalom? A szüntelen változás rugalmasságot, kreativitást, bátorságot igényel. De meg is fordíthatjuk a megfogalmazást: aki rugalmas, kreatív és bátor, az tud a sorsán nagyot fordítani és kiteljesedni az életében. A legtöbb embernek azonban nehezére esik a változás. Főleg a krónikus stresszel küzdő egyéneknek. Ha túlélő üzemmódban működünk, gondolkodásunk épphogy beszűkül, felerősödnek a biztonságosnak ítélt, ismerős, de nem feltétlenül adaptív sémáink. Ezt nevezik megrekedtségnek. Ördögi kör, amiből csak tudatossággal lehet kiszabadulni. A kreativitás akkor tud virágozni, ha az elme nyugodt és biztonságban érzi magát.

Radikális felelősségvállalás 

Jó hír, hogy a változásokat lehet biztonságosan is érzékelni és általuk növekedni. Aigner-Barta Mónika egyik legfontosabb tanítása, hogy felelősséget kell vállalnunk önmagunkért. Ez az első lépés, hogy biztonságosan változtassunk a mentalitásunkon vagy az életmódunkon. Ehhez a podcastban a többi lépés is meghallgatható, íme néhány a teljesség igénye nélkül:

  1. A tudatosság éberséget jelent. Ha van egy belső rálátásunk saját mentális folyamatainkra, akkor időben korrigálni tudjuk a hibáinkat. Segít a helyesebb viselkedés kialakításában, rejtett mozgatórugóink megismerésében. Tudatosság nélkül nincs rálátásunk az életünkre, ami aláássa a biztonságérzetünket.
  2. Alapvető „biztonság booster” a testi jólét. Az erős szervezet stabil, növeli a változásbiztonságot. Pihenés, sport, megfelelő étkezés segít. Figyeljük természetes testi késztetéseink, és ne hallgattassuk el azokat.
  3. Figyeljük meg, választunk-e tudattalanul nehéz környezetet? Függőség-e munkamániánk? A kiégés felszámolása során tanulhatunk valamit magunkról. Fogjuk fel úgy, mintegy kalandot!
  4. Ér segítséget kérni, sokszor kell is segítséget kérni a változáshoz. Bárki, akiben bízni tudunk és van elég tudása, fontos személyiség lesz az épülésünkben.
  5. Az emberi lélek nem a mai sebességre van igazítva, mégis kénytelen abban élni. Ezért, ha fejben sikerül a változással szembeni ellenállásunkat jobban megismerni és felszámolni, akkor az egész gyorsuló világban jobban fogjuk érezni magunkat.
  6. A konformitás azzal is jár, hogy a rosszat is elfogadjuk. Pedig nem muszáj. Barátkozzunk meg a mássággal!
  7. Mi ad személyesen nekünk biztonságérzetet? Tanulás? Pénz? Fittség? Barátság? Keressük meg a saját módszerünket és gyakoroljuk azt!
Womagic

A womagic azoknak a 40 feletti nőknek szól, akik szeretik és élvezik az életet. Mi is ilyenek vagyunk. Egy közületek. Jó, hogy itt vagytok.