Kávé mellé

Ma van a Színházi Világnap, amelyből az elsőt 61 éve tartották. Célja, hogy felhívja a figyelmet a színművészet fontosságára, valamint tisztelegjen a színészek, a színházakban dolgozók előtt. Kikapcsolódásként néhány órára nagyon jó kiszabadulni a mindennapokból egy kíváló előadás erejéig, épp ezért lentebb egy különleges bemutatóra hívjuk fel figyelmeteket. Boldog hétfőt kívánunk!

Időjárás

Az Időkép előrejelzése szerint egy erős hidegfront hatására sokfelé várható eső, zápor, néhol zivatar is kialakulhat, a legmagasabb északi hegycsúcsokon pedig átmenetileg akár havazhat is. Estére az ország nagy részén megszűnik a csapadék, legtovább északkeleten eshet. Erős, viharos lesz az északnyugatira forduló szél. Hajnalban 4 és 10, napközben 7 és 13 fok között alakulhat a hőmérséklet.

🆘 Ma erős hidegfronti hatás érvényesül, így főként fejfájás, görcsös- és keringési panaszok, valamint vérnyomás-ingadozás jelentkezhet. A szeles idő miatt tovább erősödhetnek a fejfájásos panaszok, ingerlékenység, nyugtalanság is előfordulhat. Nő a szívinfarktus kockázata, a mindenórás kismamáknál pedig beindulhat a szülés. Alacsony lesz hő- és komfortérzetünk, ezért ajánlott a meleg, réteges öltözet. Az óraátállítás miatt még alvásproblémák és fáradékonyság is jelentkezhet. Figyeljünk oda immunrendszerünk erősítésére! Fogyasszunk gyümölcsöket, zöldségeket, valamint ügyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre!

Névnap: Hajnalka

Híres születésnapos

Boldog 81. születésnapot kívánunk Michael York angol színésznek! Meglehetősen fiatalon, 14 évesen kezdődött a karrierje: 1956-ban a The Yellow Jacket című produkcióban lépett fel. Három évvel később már a londoni West Enden lépett a világot jelentő deszkákra: kisebb szerepet játszott Shakespeare Hamletjében. Oxfordban folytatta tanulmányait, ahol 1964-ben kapott diplomát. Ezután különböző társulatok tagjaként szerzett további színpadi gyakorlatot. A tekintélyes Royal National Theatre-nél állapodott meg, ahol Franco Zeffirellivel dolgozott együtt. A Shakespeare-szakértőnek számító legendás rendező a Sok hűhó semmiért egyik fontos szerepét bízta Yorkra a vígjáték 1965-ös színpadi változatában, majd Lucentio szerepét adta neki A makrancos hölgy (1967) filmváltozatában. Michael olyan sztárok mellett mutathatta meg képességeit, mint Elizabeth Taylor és Richard Burton. Zeffirelli maximálisan elégedett volt a pártfogoltjával, és következő Shakespeare-adaptációjában Tybalt szerepét osztotta rá: a Rómeó és Júlia (1968) világsikernek bizonyult, és máig a dráma legnépszerűbb filmes feldolgozásának számít.

Zeffirelli mellett mások is felfigyeltek a fiatal tehetségre, Joseph Losey például híres filmjében, a Balesetben (1967) egy arisztokratikus diák megformálására kérte fel. Az 1970-es években York egymás után több világsikerű filmben játszott főszerepet. Egy skót kastély ellen léghajóval végrehajtott náci akció kalandos történetét meséli el A Zeppelin (1971). A Lépj olajra! (1971) című szórakoztató kalandfilmben Michel Piccoli és Marlène Jobert voltak a partnerei. John Kander és Fred Ebb legendás musicalje alapján készült Bob Fosse emlékezetes alkotása, a Kabaré (1972). A fasizálódó Berlinben játszódó film főszerepét, az olcsó revü sztárját Liza Minnelli alakította: York játszotta szerelmét, a kissé félszeg angol diákot. Testhezálló szerep volt számára a forróvérű gascogne-i, D’Artagnan megformálása Richard Lester kalandfilmjeiben, melyek Id. Alexandre Dumas A három testőr című regénye alapján készültek: A három testőr, avagy a királyné gyémántjai (1973), A négy testőr, avagy a Milady bosszúja (1974). Egyik sztárparádéból a másikba csöppent, amikor Sidney Lumet rábízta Andrényi gróf szerepét a Gyilkosság az Orient Expresszen (1974) című Agatha Christie-megfilmesítésben.

Magyarországon kevésbé ismert, de külföldön kultikus műnek számít a Logan futása (1976) című sci-fi. Hollywood örökös fiatalságmániájának melodramatikus feldolgozása Billy Wilder Fedora (1978) című filmje, melyben Michael York saját magát, a népszerű és jóképű fiatal színészt alakította. York az 1980-as évektől kezdve egyre több tévés produkcióban vállalt közreműködést, az 1990-es évektől pedig gyakran kapott szinkronizálásra szóló felkéréseket. Népszerűsége hazájában mit sem változott, ám az utóbbi években készült filmjei közül már lényegesen kevesebb lett igazi világsiker.

Jancsó Miklósnak a terrorizmus erkölcsi kérdéseit feszegető Hajnal (1985) című filmjében York alakította a foglyul ejtett angol tisztet. Az 1972-es müncheni olimpiai túszdrámát követő izraeli megtorló akciót dolgozta fel a Gideon kardja (1986) című tévéfilm, melyben rajta kívül Steven Bauer, Lino Ventura és Rod Steiger játszottak fontos szerepeket. 1989-ben a korosabb D’Artagnant is eljátszotta A testőrök visszatérnek című kalandfilmben, az előző két részből ismert kollégák társaságában, megint Richard Lester irányítása alatt. Liv Ullmann mellett zömmel magyar színészekkel játszott az Oscar-díjas operatőr, Zsigmond Vilmos A tékozló apa (1992) című rendezésében. Az utóbbi években a magyar közönség elsősorban az Austin Powers-filmekből ismeri, melyekben Basil Exposition karakterét formálta meg, illetve olyan híres tévésorozatokból, mint a SeaQuest DSV, a Babylon 5 vagy a Szívek szállodája. A Muskétás kisasszony című 2004-es tévéfilmben újra D’Artagnan jelmezét öltötte magára. 2005-ben szerepelt Az információvadász és az Ikon című filmekben, 2008-ban pedig Rosamunde Pilcher: Négy évszak című filmben láthattuk. 2011-ben a Malom és Kereszt című filmben játszott.

Forrás: starity.hu

Zenei utazás filmes megállókkal: Dichterliebe – A tizenkét óriás 

Egy fiú és egy lány, akik egy bulin megismerkednek, egy éjszakára egymásra találnak, majd reggelre a lány eltűnik. Idáig ez lehetne egy szokványos egyéjszakás kaland, de a fiú elkezdi keresni a lányt, mert úgy érzi, ő volt a nagy Ő. Kölcsönös ez a szerelem vagy plátói? Álmodta a fiú az egészet vagy lezajlott a valóságban? Mások is látják ezt a kapcsolatot vagy a fiú csak a lelkében éli meg a szerelem és a csalódás mélységeit? Erről szól a Danubia Zenekar március 28-án és 29-én látható előadása Dichterliebe – A tizenkét óriás címmel Szemenyei János és Wrochna Fanni főszereplésével az Átriumban.

Zene – Kétszáz évvel ezelőtt jelent meg Heinrich Heine egyik kötete, melyből 16 verset kortársa, Robert Schumann zenésített meg és írt át férfihangra és zongorára. Ez lett Schumann egyik legismertebb dalciklusa, a Dichterliebe, azaz a Költő szerelme.

De ne tévesszen meg senkit, ez a mostani előadás nem a 19. századi, hanem nagyon is mai, kortárs színházi verzióját mutatja meg a fájdalmas szerelmi csalódásnak.

Film – A Horvát Lili által rendezett szerelmes filmben a külvilágban zajló eseményeket követik végig a nézők, de ezt folyamatosan megszakítják a főhős lelkében lezajló változások.

Az előadás – Igazi összművészeti élményben van része a nézőknek, hiszen a 16 dal és a film jelenetei egymást erősítve mesélik el ennek a megismételhetetlen mégis ismerős szerelemnek a történetét. Az előadás különlegessége, hogy nemcsak színházi élményt nyújt, hanem koncert és film egyszerre, hiszen maga a vetítővászon is kettős szerepet tölt be az előadás során. A vászonra vetítve láthatóak a Horvát Lili rendezésében elkészült film jelenetei, majd a vászon áttetszővé válik, élőben feltűnik és felhangzik Szemenyei János és a Danubia Zenekar előadásában a dalciklus, így érzékeltetve a nézőkkel a külvilág és a belső világ kettősségét és a bennük zajló eseményeket.

Hogy végül is mi a Dichterliebe – A tizenkét óriás? Kilencven perces zenei utazás filmes megállókkal.

Aki volt már szerelmes, nem fogja távolinak érezni a Dichterliebét, aki pedig még nem élte át ezt a túlfűtött, visszaemlékező, dühös, lemondó lelki hullámvasutat, kap egy kis betekintést abból, hogy mi vár rá a jövőben.

Bepillantás az előadásba:

További információ: www.utazenehez.hu

Womagic

A womagic azoknak a 40 feletti nőknek szól, akik szeretik és élvezik az életet. Mi is ilyenek vagyunk. Egy közületek. Jó, hogy itt vagytok.