Manapság egyre több nő szembesül termékenységi problémákkal, amelyek hátterében számos tényező állhat, amelyek közül egy kevésbé ismert, ám annál fontosabb tényező is meghatározó lehet: a női mikrobiom állapota. A szakorvosok egyre nagyobb figyelmet fordítanak erre a területre, hiszen kutatások igazolják, hogy a mikrobiom egyensúlya jelentősen befolyásolhatja a fogantatás esélyeit.
Nagyszüleink idejében a gyermekvállalás természetes folyamatnak számított, de manapság egyre több pár küzd azzal, hogy a fogantatás hónapokig vagy akár évekig is várat magára. Míg Magyarországon az újszülöttek 2,1%-a születik mesterséges megtermékenyítéssel összefüggő eljárásokkal, addig az Európai Unióban 3,8%, de Csehországban már 6% feletti ez az érték. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2023-as jelentése szerint a globális felnőtt lakosság körülbelül 17,5%-a tapasztal élete során meddőséget, ami azt jelenti, hogy világszerte már minden hatodik ember érintett ebben a problémában. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az 1960-as népszámlálás idején a 40-49 éves házas nők több mint 10%-a volt gyermektelen. Ez az arány a 2001-es népszámlálásra mintegy 3%-ra csökkent, azonban az utóbbi években ismét növekedés tapasztalható.
A termékenységi problémák okai, a figyelem központjában a női mikrobiom
A gondok hátterében gyakran PCOS, endometriózis, petevezeték elzáródás, a petesejtek minőségének romlása, a sperma motilitása vagy DNS károsodása, a stressz és az alváshiány, illetve környezeti toxinok állnak. Egyre többen tesznek említést a mikrobiom szerepéről is. A szervezetünkben élő baktériumok, vírusok és egyéb mikroorganizmusok összessége, létfontosságú szerepet játszik egészségünk fenntartásában. A női reproduktív rendszernek, különösen a hüvelyflórának és az endometriumnak, saját mikrobiomja van, amely közvetlen hatással van a termékenységre. A női hüvelyflóra egyensúlyát főként Lactobacillus baktériumok tartják fenn, amelyek védelmet nyújtanak a fertőzésekkel szemben és biztosítják az optimális hüvelyi pH-t. Ha ez az egyensúly felborul – például stressz, antibiotikum-használat vagy helytelen táplálkozás miatt – káros baktériumok szaporodhatnak el, ami gyulladásokat és fertőzéseket okozhat. A megváltozott pH gátolhatja a spermiumok mozgását, növelheti a bakteriális vaginózis és más gyulladások kockázatát, valamint akadályozhatja az embrió beágyazódását. A hüvelyi és méh mikrobiom egészsége ezért kulcsfontosságú a sikeres terhesség szempontjából, és gyakran az az utolsó láncszem, amire korábban az orvosok se mindig gondoltak.
Mit tehetünk a női mikrobiom egyensúlyáért?
Dr. Várnai Péter, az A-Lab Pharma orvos-szakértője szerint az egyes lactobacillus törzsek túlsúlyának hiánya közvetlen összefüggést mutat az abortusszal is. A szakértő szerint szerencsére ezért egyre több szakorvos fordít kiemelt figyelmet erre az összefüggésre. Spanyolország és ezen belül is az IVI Group vezető szerepet játszik a termékenységgel kapcsolatos kutatásokban világszerte, 12 országban 70 termékenységi klinikát működtetve. Miután az IVI Group néhány évvel ezelőtt egyesítette erejét egy innovatív gyógyszergyártóval, a FertyPharmmal, többek között egy olyan probiotikum komplexet (FertyBiotic) is kifejlesztettek, amely éppen azokat a lactobacillusokat tartalmazza, amelyek a terhesség kialakulását és a beágyazódást támogatják, illetve a nem kívánt vetélések esélyét csökkentik. A FertyBiotic azokra a kutatásokra építette hatóanyag bázisát, amelyek szerint az endometriális mikrobióta optimális Lactobacillus-koncentrációja az IVF- vagy IVF-ICSI-kezelések kimenetelének előrejelző paramétere, mivel a Lactobacillus ≥90%-os túlsúlya magasabb élveszületési rátával korrelál. Vannak olyan vizsgálatok, amelyekben Lactobacillus beadása után a korábbi hüvelyi diszbiózisban szenvedő nők akár 82%-ánál is helyreállt az egészséges hüvelyi mikrobióta. Egyes lactobacillusok rendelkeznek az egészséges hüvelyi környezet fenntartásához szükséges alapvető és kívánatos probiotikus tulajdonságokkal, beleértve a magas hidrofobicitást és az önszabályozást, valamint a hámsejtekhez való tapadást és a savtermelést, így ezek orális használata növelheti a teherbeesés és a sikeres terhesség megtartásának esélyét.
Dr. Várnai Péter szerint kezdetben néhányan azt gondolták még a termékenységi szakmán belül is, hogy az orálisan szedett lactobacillusok nem jutnak el a kolonizáció kívánatos helyére, és hogy ha egyáltalán probiotikumokat alkalmazzanak, azt csak hüvelyi úton célszerű eljuttatni. A kutatások során azonban bebizonyosodott, hogy az átvitel fizikai átvitel útján vagy felszálló úton (a probiotikumok kolonizálódnak a bélben, a végbélen keresztül távoznak és a hüvelyen keresztül emelkednek fel), hematogén úton és nyirokcsomó-átvitel útján történik. Azaz a szájon át történő alkalmazásuk során bélrendszeri, szisztémás és helyi hatást ér el a reproduktív rendszerben, így kedvező a hatása a bélrendszeri, hüvelyi és endometriális mikrobiótára Az orális probiotikumokra jellemző, hogy szisztémás és helyi hatásúak is, ezért tartós hatást érhető el velük mind a hüvelyi, mind a bélrendszerben. Ezzel szemben a helyileg beadott probiotikumok csak a hüvelyüregben fejtik ki hatásukat, és a már megtelepedett mikroorganizmusok számára agresszívebb útvonalat jelentenek.
Annak ellenére, hogy a hüvelyi alkalmazás lehetővé teszi a közvetlen kolonizációs hatást a megváltozott hüvelyi mikrobióta helyreállítására, számos tanulmányban bizonyosodott be, hogy a probiotikumok orális beadása sokkal hatékonyabb a bakteriális vaginózis ellen és kevésbé agresszív a kialakult mikrobiótára, egyszóval ez a természetes kolonizációs útvonal.