Streetfood – egészségesebben, tudatosabban

womagic_street_food

A modern, rohanó életmódhoz sajnos sokszor a szó szoros értelmében gyors-étkezés társul, mely egyértelműen nem az (egészség)tudatos életvitelt tükrözi. A „gyorsan valami finomat” híveinek kedvez az egyre több helyen megtalálható gyorséttermi láncok, kifőzdék ételfelhozatala, az ún. street food. Természetesen akadhatnak olyan napok, főleg nyaralás alatt, mikor gyorsan, könnyen elfogyasztható ételre kényszerülünk. Ez esetben nem árt megfogadni pár jó, ha megőriznéd az egészségedet, illetve az alakodnak sem akarsz ártani.

Mi is az a street food?

A street foodnak nincsen hivatalos definíciója, de lényege a menetközben, utcán (vagy akár a strandon) elfogyasztható étel, melyet általában pici, gyakran csupán kiszolgáló pulttal rendelkező büféből vásárolunk. A műfajba a junk foodtól kezdve a főzelékeken, leveseken át a szendvicsekig sok ételféleség beletartozik. Az alapanyagok, az elkészített ételek minősége vendéglátó egységenként eltér, és sokszor nem az egészséges étkezésen van a hangsúly. Ezért

ha két tárgyalás közti rohanásban vagy a nyaraláskor napfürdőzés alatt éhezel meg, légy körültekintő!

womagic_street__food_pangl_szarka_dorottya_dietetikus

STOP, junk food!

Ha lehet, mellőzd a klasszikus junk foodot (szó szerinti fordításban: „szemét kaját”, „műkaját”), azaz minden olyan ételt, mely bővelkedik zsírban, cukorban, mindamellett magas a só- és kalóriatartalma. Ilyen klasszikus gyorsételek a hamburger, a sült krumpli, a hot-dog, a kínai ételek zöme, a fűszeres bundában sült csirkeszárnyak, a gyros tál hasábburgonyával, az olajban sült fánkok és egyéb édes tészták (pl. churros). Emellett a klasszikus bő olajban sütött lángos, palacsinta és a különféle töltött pékáruk; tekercsek, pogácsák, croissant-ok is ebbe a kategóriába sorolhatók.

A választás lehetősége adott

A lakosság egészségi állapota, az egyre gyakoribb ételallergiák, -intoleranciák és az egészséges életforma előtérbe kerülése szinte megköveteli a vendéglátóktól az ételkínálat színesítését, megújítását.

Merj tehát kérdezni, újat felkutatni, hiszen a sokszínű kínálatban biztosan találsz fogadra valót!

Az is jó megoldás, ha előre tájékozódsz, és az interneten böngészed az éttermek kínálatát. Nem kell kapkodni, a strandot is tüzetesen, időt rászánva járd végig! Biztosan találsz egészségedre, kedvedre és fogadra valót.

Gyakorlati tanácsok

Akad számos olyan alapszabály, melyek figyelembe vételével és betartásával a street food is egészségesebbé tehető. Nagyon fontos, hogy attól, mert valami „reform”, más alapanyagból készült vagy a felhasznált nyersanyag alapvetően egészséges, az elkészítés, a tálalás módja még teheti azt junk fooddá!

A bő olajban sült „rántott” ételek helyett válassz grillezett húsokat, halakat, melyeket minimális zsiradékon készítenek. Vagy egyszerűen kérd kevesebb zsiradékkal készítve, hidd el, meg tudják oldani. Az újhullámos kézműves hamburgerezőkben ma már rendszerint grillrácson vagy faszénen készítik a húspogácsát. Vegetáriánusok a rántott zöldségek és sajtok helyett szintén a grill, pirított változatot részesítsék előnyben, bár a kevés olajon vagy sütőben készített bab- vagy gabonaburgerek is izgalmas választásnak bizonyulnak. De vigyázat!

Attól még, mert valami vega, lehet ugyanolyan cukros, zsíros, mint a húsos ételek.

womagic_street_food_pangl_szarka_dorottya

Ha már hamburger, tortilla vagy gyros, kérdezz rá bátran, kérhető-e a buci, a lepény vagy a pita teljes kiőrlésű lisztből, vagy ha diétázol, akkor csökkentett szénhidráttartalmú verzióban. Szerencsére ma már számos helyen az ételallergiásokra, -intoleranciásokra is figyelnek, így nem kizárt, hogy glutén- és egyéb allergénektől mentes ételek is kaphatók.

Sőt, mivel 2014. december 13-a óta a 14 jelölésköteles allergént kötelező feltüntetni, elvárható a vendéglátóegységtől, hogy a problémát okozó alapanyagokról teljeskörű tájékoztatást adjon, akár szóban!

Nem kell salátát salátával rágcsálni, de jó pont, ha étkezésed mellé friss salátát, esetleg párolt (de nem olajban tocsogó) zöldséget vagy savanyúságot választasz. A legtöbb salátaöntet olajos, cukrozott, így ha valóban egészségtudatos vagy, kérd öntet nélkül vagy külön tálban a dresszinget.

Ha grill hús mellett teszed le a voksodat, a köret természetesen megengedett, hiszen a napi hajszában szükség van az energiára, melyet a jó minőségű gabonafélék, álgabonák, mint például a barna rizs, a köles, a hajdina vagy a bulgur biztosítanak. Az olajos sült krumplit csak ünnepnapokra tartogasd, de a sütőben sült steak burgonya vagy édesburgonya nyugodtan tányérra/dobozba kerülhet! Ha túl soknak ítéled meg a köret mennyiségét, bátran kérj fél adagot. Hamburger esetén is dönthetsz úgy, hogy nem eszed meg a teljes zsemlét/bucit.

womagic_street_food_pangl_szarka_dorottya

Főzelékekhez sokszor fogyaszt a magyar ember kenyeret, amiből a legtöbb helyen a „fehér” verziót kínálják. Egyrészt a kifőzdei főzelékeket általában túllisztezik, tehát nem biztos, hogy szükséges megenni hozzá azt a 2-3 szelet kenyeret, másrészt rákérdezhetsz, nem tudnak-e magos vagy teljes kiőrlésű, netán kovászolt pékáruval szolgálni. Ha nem, az sem probléma, mert önmagában a fehér kenyér sem az ördögtől való, de tény, több adalékanyagot és kevesebb hasznos anyagot tartalmaz, mint egy kovászolt vagy magasabb rosttartamú őrleményből készült társa. Viszont 1 szelet is elég lesz a főzelék mellé! Az édességkínálat is egyre színesebb. Szinte nincsen olyan fagylaltozó vagy cukrászda, ahol ne kaphatnál cukormentes finomságokat. Érdemes a túró, joghurt és gyümölcs alapú desszertekből szemezgetni. Mindamellett, a biztonság kedvéért

kérdezz rá, mivel édesítenek, s ha fruktózzal készül az nyalánkság, akkor az sajnos nem mondható sem egészségesnek, sem pedig fogyókúrásnak.

És végül figyelj arra is, hogy ne rontsd el a jól megkomponált menüt egy cukros üdítővel! Jobb választás a tiszta víz, ásványvíz, esetleg a különféle, friss gyümölcsökkel ízesített (hozzáadott cukormentes) limonádék. De ha édességet nem eszel, akkor 1 kis pohár friss gyümölcsturmix, smoothie vagy gyümölcslé is megteszi.

Kulcs: kiegyensúlyozottság

Szó sincs arról, hogy soha többé nem ehetsz egy jó fokhagymás-tejfölöst lángost, amit mogyorókrémes palacsintával kísérsz, de törekedj a kiegyensúlyozottságra, és gondolj egészségi állapotodra, testsúlyodra. Hiszem és vallom, hogy ha időt és energiát fordítunk az egészségtudatosság kellő megalapozására, kialakítására, akkor valóban céljainkat szolgálva tudunk választani még a street food kínálatából is. Kifogások, kísértések mindig lesznek, a motiválatlanság időről időre előjön, de ha értjük, mit miért érdemes avagy nem érdemes választani, akkor idővel rutinná válik a vásárlás, a (gyors)éttermi étkezés is.

És egy fontos dolog: a legtöbb street food étterem, kifőzde palettája az igények, a trendek miatt napról napra bővül, a döntés, a választás joga mindig a fogyasztóé, azaz a miénk.

Szöveg: Pangl-Szarka Dorottya, dietetikus
Avatar photo
Pangl-Szarka Dorottya

Dietetikus

Fontos számomra a hitelesség, a tudományos bizonyítékokra alapozott információközlés. Célom, hogy az emberek egyéni lehetőségeit, kívánságait figyelembe véve hosszú távon is fenntartható, egészséges életmódot alakítsunk ki – közösen. Nem hiszek a sablonokban, úgy gondolom, a kulcs mindig az egyénre szabottságon és a lelki jól-léten van, amelyekre nagy hangsúlyt fektetek munkám során.