Jóga, igen! De melyik?

Jóga, igen! De melyik?

Azt mondják a jóga csodát tesz az ember testével, lelkével, elméjével. Na igen, de annyiféle változata van. Mégis melyiket válasszuk? Íme néhány jógafajta – a teljesség igénye nélkül.

Hogyan találjuk meg a legmegfelelőbbet?

Első körben érdemes tájékozódni a különböző jógastúdiókban, esetleg fitness-termekben, hogy milyen típusú jógát oktatnak a helyszínen.

Ha kicsit is szimpatikus a kínált változat, nem árt a bérletvásárlás előtt egyetlen órára befizetni, és a gyakorlatban végigélni, milyen érzeteket vált ki belőlünk ennek a típusnak a gyakorlása. Amennyiben kellemesen érezzük magunkat a helyzetben, és együtt tudunk működni az oktatóval – ez nagyon fontos -, megpróbálkozhatunk a rendszeresen gyakorlással. Ha ellenérzéseink vannak a dologgal kapcsolatban, más jógaformával kellene próbálkoznunk.

Nem árt tudni, hogy a jóga végső soron az elme és a lélek tisztulását, egy magasabb tudati szintre való emelkedést célozza. Első lépcsőfokként azonban a testre gyakorolt hatás az erősebb, de kellő testi edzettség esetén a lélekben is érezhetővé válik a harmónia, a nyugalom, az egység érzése – önmagunkkal és az univerzális energiával.

Hatha jóga – ha fokozatosan szeretnél haladni

Talán a legismertebb jógafajta, a jógázók jelentős része kipróbálta már. Előnye, hogy nem igényel túlzott erőfeszítést vagy hajlékonyságot, de tisztességesen átmozgat. Ezen a típuson belül létezik az úgynevezett Sivanandra-módszer, ami nagy szabadságot ad az egyénnek, vagyis nem követel olyasmit, aminek végrehajtása fájdalmas vagy esetleg nem is megoldható. Persze oktatótól is függ az elvárás, de az alapelv általában az, hogy csak addig kell kitartani egy pózt, amíg jólesik. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem kell feszegetned a határokat, de ha lépésről lépésre haladsz, az erősíti az izmokat, hajlékonyabbá teszi a testet, és acélozza az elmét.

Jóga, igen! De melyik?

Iyengar jóga – ha maximalista vagy

Világszerte ismert jógafajta, B.K.S. Iyengar jógamester nevéhez kapcsolódva, amely egyetlen rendszerként célozza meg a fizikai, mentális, érzelmi és spirituális fejlődést. Fokozatosan kiépítve a fizikai test edzettségét, és az ászának (testhelyzetek) tökéletességét, egyre nagyobb vitalitásra, tökéletesebb egészségre és talán leghangsúlyosabban erősebb koncentrálóképességre tehetünk szert. A gyakorlatok minél tökéletesebb elsajátítását nem csak az oktató egyéni javítása teszi lehetővé, de a sokféle használt segédeszköz is, mint a padok, téglák, párnák, övek. A precíz magyarázatok mellett menetrendszerű a fejlődés, és a módszer segít a sérülések és a stressz kezelésében is.

Tantra jóga – tudatosság minden téren

Erről rögtön mindenkinek a szex jut eszébe. Nem véletlenül, hiszen a több jógafajta ötvözéséből létrejött Tantra jóga alapvetően a férfi és női energiák egyesítéséről szól, miközben kitágítja érzékeink határát, és magasabb tudati szintre emel. Persze közben a test erősödik, és megtanulunk uralkodni felette, ugyanígy uralmunk alá vonhatjuk általa az indulatainkat, kitöréseinket is, így könnyen megteremthetjük belső egyensúlyunkat.

Jóga, igen! De melyik?

Astanga jóga – a dinamizmust keresőknek

A Hatha jóga egyik válfaja, más néven Power-jógának is nevezik. Akit nem köt le a többi jógafajta lassabb, elmélyültebb mozgásrendszere, érdemes ezt az erőteljes és dinamikus típust választania. Jellegzetessége, hogy az ászanákat meghatározott sorozatokba rendezve, egyhuzamban, megállás nélkül hajtják végre. A helyes gyakorlat olyan, mint egy tánc, amelynek ritmusát a légzés adja. A légzés és a mozgás összehangolásának neve vinyásza, ugyanakkor ez a neve az ászanákat összekötő mozdulatsornak is. A vinyásza hőt termel és eltávolítja a méreganyagokat a szervezetből. Az Astanga-jóga gyakorlása látványos hatással van a testre.

Nalini jóga – a női egészségért

Kifejezetten nőknek megszerkesztett jógafajta, amely gyakorlataival kondicionálja és megerősíti a medencealapi záróizmokat. Ezen kívül hangsúlyosan foglalkozik a különböző női betegségek – például inkontinencia, meddőség – fizikai és lelki hátterének felderítésével és megoldásával, valamint a női szerepek megélésének lehetőségeivel. Természetesen a gyakorlatok segítségével ennél a jógafajtánál is erősödik a test, a testtudat, de a szexuális energiák is felszínre kerülhetnek, mindezt lágy, nőies mozgások átélése közben.

Bikram jóga – feszes testre vágyóknak

Bikram Choudhury súlyemelő ennek a jógafajtának a szülőatyja, akinek egy térdsérülés miatt fel kellett adnia sportpályafutását. A Nyugaton már közkedvelt típust Forró jógának is nevezik, ugyanis a másfél órás foglalkozások egy 37-39 fokra felfűtött teremben zajlanak, természetesen nem túlerőltetve a résztvevőket. Mindenesetre csak edzettebbek kezdjék el, és nekik is kiemelten fontos a folyamatos vízutánpótlás. Erősen elfáraszt, de nem csak a hajlékonyságot és a kitartást fokozza, hanem rendszeresen gyakorlással fogyást is eredményez.

Jóga, igen! De melyik?

Mantra jóga – a spiritualitás elkötelezettjeinek

Egyike a legelterjedtebb szellemi jógaiskoláknak, a hangok jógájának is nevezik, mint a tudat tisztításának és felemelésének eszközét. Fizikai erőnléttől függetlenül gyakorolható, hiszen ez egy meditációs folyamat, amely szanszkrit mantrák, hangok, szóragok, szavak, imák ismételgetéséből áll. A mantrák egy része a hallóközpontra hat és ezen keresztül változtatja meg a hangulatot, a közérzetet, más részük viszont a magasabb, gondolkodási folyamatokat befolyásolja. A két hatás együttesen eredményezni a nagyfokú figyelem-összpontosítást és a mély meditációt. Egyes iskolák a hatha-jóga gyakorlatokkal is kiegészítik a mantra-jógát.

Kundalini jóga – a lélek tisztulását keresőknek

A kundalini a mindenkiben jelen lévő kozmikus energia, amely az ezoterikus elgondolásokban a gerincoszlop végénél összetekeredett kígyó képében jelenik meg. A jógázó arra törekszik, hogy szimbolikus kéztartások, pontosan előírt testhelyzetek és légzőgyakorlatok segítségével felébressze ezt a kígyót, és a gerinc mentén haladva egészen a fejtetőig juttassa. A meditáció során a test egyes csakráikra, energiaközpontjaira koncentrálva, a jógázó végül elérhet arra a szintre, hogy az életenergiát a végső, hetedik csakrába irányítja, beleteljesülésként élve át a folyamatot. Kizárólag erős lelki életet élő, a spiritualitás iránt nyitott személyeknek ajánlott, hiszen ez a fajta mély koncentráció idegen a mai világ felgyorsult ütemétől.

Womagic

A womagic azoknak a 40 feletti nőknek szól, akik szeretik és élvezik az életet. Mi is ilyenek vagyunk. Egy közületek. Jó, hogy itt vagytok.