Könnyű, nyári menü á’lá Kitchen Pixie Budapest

Heti több alkalommal látogatok ki a közeli piacra, mert jobbnak találom az ott kapható árukat és a választék is bőségesebb. Persze tudom, hogy nem egy esetben az ár magasabb, mint a szupermarketekben kaphatóké, de az ízük, a színük és az illatuk… hát nem összehasonlítható. 11 éves gyermekem is gyakran velem tart ezekre a ’túrákra’ és ilyenkor mindig megbeszéljük, hogy a szezonális alapanyagokat részesítjük előnybe. Mit jelent ez? Abból vásárolunk, ami éppen most terem. Így esett a választásunk a roppanós cseresznyére, az egészséges cukkinire és az édes paradicsomra. Hát ezekből főztünk-sütöttünk most nektek.

Könnyű paradicsom krémleves

A mi családunk nagyon leveses, de különösen szeretjük a krémleveseket. Ezt a levest azért ajánlom, mert nemcsak szuper finom, de egész gyorsan el is készül és nem utolsó sorban nem zöld, így a gyerekek is megeszik. 🙂

Hozzávalók:

5-6 nagyobb paradicsom (650 g)
1 kis fej vöröshagyma (80-100 g)
3 gerezd fokhagyma
2 ek olívaolaj
2 dl víz
1 dl főzőtejszín
1 maroknyi friss bazsalikom
½ tk oregánó
2 ek reszelt sajt
só és bors az ízesítéshez

Elkészítés: Először a hagymát megpucoljuk és apróra felvágjuk. Ezt követően a paradicsomok héját kell eltávolítanunk, amit a következőképpen végzünk: egy edénybe vizet forralunk, a paradicsomok aljára késsel egy kereszt alakú bevágást ejtünk, egy tálba pedig hideg vizet engedünk. A paradicsomokat a forró vízbe tesszük, de csak fél percre, aztán áthelyezzünk őket a hidegvizes tálba és várunk egy kicsit. Majd késsel a paradicsomok bevágott végéről kezdve lehúzzuk a bőrt. Az így megpucolt paradicsomokat felkockázzuk. Az előkészítés után pedig kezdődhet a főzés. Egy közepes lábosba olajat hevítünk és hozzáadjuk a felaprított hagymát, amit üvegesre párolunk. Amikor majdnem kész, reszeljük hozzá a fokhagymákat. Ezt is kicsit megdinszteljük és hozzáadjuk a paradicsomokat. Öntünk rá 2 dl vizet és közepesnél kicsit magasabb hőfokon elkezdjük főzni. Ízesítsük sóval, borssal, apróra vágott bazsalikommal és oregánóval. A paradicsomok kb. 15-20 perc alatt kellően szétfőnek, ekkor adjuk hozzá a főzőtejszínt és a reszelt sajtot. 1-2 percig forrjon és utána vegyük le a tűzről. Egy botmixerrel turmixoljuk össze alaposan. A végén még ellenőrizzük az ízeket. Tálalhatjuk sajtchips-szel, további reszelt sajttal vagy levesgyönggyel.

Tonhalas cukkini csónak

Nagyon ritkán vásárolok nagy méretű cukkinit, inkább a kisebbeket preferálom, de most a piacon az idős néni mondata, hogy „Vigye el aranyoskám, majd csinál belőle valamit!” valahogy betalált… és a cukkini jött is velünk haza. Aztán pihent pár napot a hűtőbe és várt a sorára. Mivel mostanság elég meleg van, így általában nem is kívánjuk a nehéz ételeket. Ekkor ugrott be, hogy milyen régen nem készítettem töltött cukkinit. Szóval a mi cukkinink sorsa eldőlt és itt következik az eredmény.

Hozzávalók:

1 nagy (sőt, hatalmas) cukkini (900 g) – persze készíthetitek két kisebből is
1 fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
2 konzerv olajos tonhal (nettó tömege 80 g/db)
150 g félig megfőzött rizs
pár csepp citromlé
40 g reszelt sajt a töltelékbe és még 2 maroknyi a csónakok tetejére
1 maroknyi kiolvasztott zöldborsó (opcionális)
1 tojás

Elkészítés: Először megfőzzük a rizst. Nem egészen készre, így a víz mennyiségét is kicsit visszavesszük (a szokásos 1,7-es arány helyett, 1,5-öst alkalmaztam). Aztán kapcsoljuk be a sütőt (200 fok). Amíg bemelegszik mossuk meg és vágjuk hosszában félbe a cukkinit. A magos belsejét egy evőkanál (de a fagyiskanál is szuper) segítségével kaparjuk ki. Rakjunk félre belőle 2-3 evőkanálnyit. Helyezzük a ’csónakokat’ egy tepsire és tegyük be őket az előmelegedett sütőbe 15 percre. Amig kicsit elősütjük őket, addig összeállítjuk a tölteléket.

Vágjuk fel a hagymát apró darabokat, tegyük ugyanezt a félretett cukkini-belsővel is.

Egy serpenyőbe öntsük bele a tonhalról az olajat és kezdjük el hevíteni. Amikor kellően meleg, adjuk hozzá az apróra vágott hagymát és dinszteljük üvegesre. Aztán adjuk hozzá a felvágott cukkini-belsőt és reszeljük rá a fokhagymát. Az egészet még pároljuk egy kicsit, amíg mind megpuhulnak.

Egy keverőtálba állítsuk össze a tölteléket. Jöhet a sült hagyma-kombó, a tonhal, a rizs, a zöldborsó és pár csepp citromlé. Keverjük össze őket. Ha nem nagyon meleg, akkor mehet hozzá a reszelt sajt (ez lehet trapista, edami, gouda, akár füstölt is … bármelyik, amit a hűtőben találtok) és a tojás. Jól összekeverjük és ha azt látjuk, hogy nagyon híg, akkor még adhatunk hozzá egy kis rizst. Végül már csak ízesíteni kell: só, bors (akár chili-pehely is mehet hozzá, de egy csipet curry sem árt). Én általában kicsit több fűszert adok hozzá, mert a cukkini amúgy elég ízetlen.

Mire megvagyunk a töltelékkel az elősütött cukkinik ideje is lejár, tehát már csak tölteni kell.

A masszát akár kanállal akár kézzel helyezzük bele a csónakokba és a tetejére reszeljünk sajtot. A sütő hőfokát vegyük vissza 180 fokra és süssük készre a cukkiniket. Ez kb. 40 perc (én azt az állapotot szeretem, amikor a cukkini már puha, de nem nagyon, egy egész kicsit roppanós és nem esik szét, közben pedig a sajt a tetején aranybarna és ropogós).

Tálaljuk tejföllel (ezt is ízesíthetjük fokhagymával) és fogyasszuk melegen.

Cseresznyés galette

A Galette egy francia hajtogatott pite, amit nagyon sokféle formában készíthetünk el. Én most a cseresznyét választottam. Megjegyzem, hogy az éppen aktuális gyümölcsök helyett akár sós változatot is készíthetünk belőle.

Hozzávalók a tésztához:
200 g liszt
110 g vaj
1 csipet só
1 ek porcukor
1 ek hidegvíz
1 ek tejföl
fél citrom féja
+ 1 tojás a lekenéshez

A töltelékhez:
500 g magozott cseresznye
½ tk fahéj
2 ek barnacukor
1 ek keményítő

Elkészítés: A tészta összeállításával kezdünk. A kimért liszthez hozzáadjuk a sót, a cukrot és a kisebb kockára vágott vajat. Aztán gyors mozdulatokkal (hogy nem olvadjon) összemorzsoljuk. Majd következhet a reszelt citromhéj, a víz és a tejföl. Ezeket is gyors mozdulatokkal hozzádolgozzuk a vajas morzsához. Akkor jó, ha egy homogén tésztagolyót kapunk. Csomagoljuk be folpack-ba és tegyük a hűtőbe kb. 30 percre. Ez az idő pont elég a töltelék elkészítéséhez.

Mossuk meg a cseresznyéket és magozzuk ki. Praktikus gumikesztyűt húzni (azt hiszem, hogy ebben a járványos időszakban mindenkinél akad 1-2 pár belőle), így nem fogja be a cseresznye a körmeinket. A kimagozott gyümölcsöt szórjuk meg fahéjjal, egy evőkanál barnacukorral és keményítővel, aztán jól keverjük össze. Közben melegítsük elő a sütőt 180 fokra.

Jöhet újra a tészta. Szórjuk meg liszttel a felületet, ahol dolgozni fogunk és nyújtsuk ki a tésztát kör alakúra. Forgassuk és szórjunk alá lisztet, hogy ne tapadjon le. Ha a széle repedezik, akkor azt az ujjainkkal nyomkodjuk össze. Kb. 25-26 cm-es kört kell kapnunk. A sodrófa segítségével tegyük át egy sütőpapíros tepsire (akár a sütőpapíron is lehet nyújtani).

A kör közepére helyezzük a tölteléket úgy, hogy kb. 2 cm-t hagyjunk szabadon. Ezt fogjuk a töltelék egyenletes eloszlatása után felhajtani. Ez egy igazi rusztikus sütemény, így a szépségét éppen a felhajtás, a szélek szabálytalansága adja. A felhajtást követően kenjük le a tésztát egy felvert tojással, a cseresznyéket pedig szórjuk meg még egy kis barnacukorral. Tegyük a sütőbe 35-40 percre. Akkor jó, ha a gyümölcs kicsit megsült, de még vannak benne roppanósabb részek is és a tészta aranybarna. Ezért én az utolsó 5 percre átváltottam a sütőt légkeverésre.

Ha kihűlt, szeletelhetjük is és vanília fagyival tálalhatjuk.

Avatar photo
Bedő Márta

Bedő Márti vagyok a Kitchen Pixie Budapest alapító tulajdonosa, profi szakács, pályaelhagyó marketinges és nem utolsó sorban anya és feleség. Szerencsés vagyok, mert azzal foglalhozhatok, amit szeretek - ez pedig a sütés-főzés, evés-ivás és vendégüllátás. Így 40 felett is rendszeresen elhagyom a konfortzónámat, de hiszem, hogy ez visz előre és ez tart lendületben.