Mit kezdjünk a mellékvese fáradtsággal? 

Ahogy azt előző cikkemben már kifejtettem, krónikus stressz esetén a mellékvese működése megváltozik, és ez különböző szakaszokban másként nyilvánul meg. – Harsányi Júlia szakértő szerzőnk írása. 

1. szakasz

A mellékvese kezdetben alkalmazkodni próbál a megnövekedett stresszhez, ezért több kortizolt (antistressz hormont) termel. Ilyenkor még nincsenek markáns tünetek, csak egy általánosabb fáradtságérzés, de a szervezetnek még sikerül az alkalmazkodás. 

2. szakasz

A következő fázisban a mellékvese már nem tudja kielégíteni a szervezet megnövekedett kortizol igényét, ez főleg a reggeli órákban szembetűnő, amikor egyébként a legmagasabbnak kellene lennie a hormonszintnek. Ilyenkor már jellemző a reggeli nehéz felkelés, az esti nehezített elalvás, az éjjeli megébredések is. Ezzel párhuzamosan rendszeresek lehetnek a vírusos fertőzések, nőknél megjelennek/súlyosbodnak a premenstruációs tünetek, állandósulhat az ingerlékenység, szorongás. 

Még nincs jelen a folyamatos fáradság, általában a pihenés még segít a helyzeten átmenetileg. 

3. szakasz

A harmadik szakasz általában évek alatt alakul ki, ilyenkor már nem csak reggel alacsonyabb a kortizolszint, hanem általában a nap folyamán (ezt egyébként 5 pontos nyálteszten nagyon szépen lehet követni, a megfelelő szabályok betartásával). Ebben a szakaszban a fáradtság érzése már állandósul, jellemző tünetek a tartósan alacsony vérnyomás, szívbedobogások, szédülés, szorongás, hirtelen idegességi rohamok, édes ételek iránti kórosan erős vágy, csökkent memória, emésztési zavarok, stb . Ebben az időszakban már mindenképpen érdemes külső segítséget kérnünk – de azzal is hosszú hónapok (6-12 hónap általában), mire normalizálni tudjuk a hormonszinteket. 

Ez az állapot a rossz közérzeten, az életminőség romlásán kívül azért is veszélyes, mert gyakran társulnak hozzá különböző társbetegségek, mint a pajzsmirigy alulműködés, az ösztrogéndominancia és a depresszió. 

Fotó: Andrea Piacquadio / pexels.com

Mit tehetünk, ha a mellékvese kifáradás tüneteit érezzük magunkon? 

Forduljunk orvoshoz, természetgyógyászhoz, aki egy komplett terápiát tud nekünk összeállítani. Tényezők, amikre figyelnünk kell: 

egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás: ebben az állapotban nem javasolt a szénhidrátok drasztikus csökkentése (low-carb étrend)

táplálékkiegészítők: célzottan alkalmazhatóak úgynevezett adaptogén gyógynövények, amelyek támogatják a szervezetünk alkalmazkodását a stresszhez

túlzott sport elkerülése: a túlzott fizikai aktivitás könnyen túledzettséghez vezethet, és ez csak újabb terheket ró a szervezetünkre

igyekezzünk rendbehozni az alvásunkat: feküdjünk le időben, az elalvás előtti 1-2 órában ne nézzünk képernyőt (vagy viseljünk kék fény szűrő szemüveget), aludjunk sötétben és hűvösben, használjunk illóolajat a pihentető alvás érdekében

lelki problémák kezelése: próbáljuk meg valamilyen módszerrel felderíteni és kezelni lelki elakadásainkat. Válasszunk olyan szakembert, akiben bízunk, akár pszichológust, kineziológust, coachot vagy egyéb szakembert, preferenciánktól függően. 

pihenés, pihenés, pihenés: iktassunk be napközbeni pihenőket is, szánjunk több időt magunkra.

Avatar photo
Harsányi Júlia

Edző, funkcionális táplálkozás tanácsadó

Harsányi Júlia vagyok, edző, funkcionális táplálkozási szakértő, 3 gyermek édesanyja. Küldetésemnek tekintem, hogy segítsek a nőknek, édesanyáknak, családoknak az egészséges életmód kialakításában úgy, hogy az a mindennapi életben is megvalósítható legyen. Szeretném megmutatni, hogy 40 év felett is lehetsz egészséges és maradhatsz jó formában - ha megfelelő életmódot élsz!