Erőszak nélkül is meglehet a kitűzött cél – Az úszóbotrány gyermekvédelmi szempontból

Az úszóknál nagy port kavart bántalmazási ügy kapcsán, amelyről korábban mi is írtunk, megszólalt Herczog Mária, az ENSZ Gyermekjogi Bizottságának tagjai, gyermekvédelmi szempontból közelítve a kérdést.

A korábbi, hasonló jellegű – szexuális zaklatás, erőszak – botrányok után még Gyárfás Tamás kérte fel a szociológust, hogy dolgozzon ki gyermekvédelmi programot az úszó szövetség számára. Herczog úgy véli, minden edzőnek, sportszakembernek és szülőnek meg kellene tanulnia azt, hogyan lehet erőszak alkalmazása nélkül elérni a kitűzött célt, és károsnak tartja azt a felfogást, amely szerint az élsportolók csak ilyen áron lehetnek kiemelkedően sikeresek. Külön kiemelte Magyar Zoltán kétszeres olimpiai bajnok tornász ehhez az ügyhöz kötődően tett nyilatkozatát, amely szerint pofonok nélkül sosem lett volna olimpiai bajnok. Rettenetesnek találja, hogy a Magyar Torna Szövetség jelenlegi elnöke így látja a dolgot. Herczog Mária arról is beszélt, hogy a lelki terror, amelyet Cseh László és a többi kiemelkedő úszó is említett, még károsabb, mint a fizikai bántalmazás, mélyebb nyomot hagy, sokkal nehezebb feldolgozni. Az áldozatok még annyira sem beszélnek róla, mint egy-egy elcsattant pofonról, mert mélyen fájdalmas, és leblokkolhatja a további életet is, ráadásul a hatásfoka, a mértéke is nehezebben bizonyítható. A szakember úgy látja, hogy évről évre nő az érzékenység a téma iránt, és bízik benne, hogy egyre több sportszövetség indít majd gyermekvédelmi programot.

Womagic

A womagic azoknak a 40 feletti nőknek szól, akik szeretik és élvezik az életet. Mi is ilyenek vagyunk. Egy közületek. Jó, hogy itt vagytok.