Szép lábakat szeretnél? Megmondjuk, mit sportolj!

Milyen a szép láb? Mindenkinek más. Van, aki a vékony, van, aki a kicsit vastagabb lábakat szereti, és mindehhez mindenki különböző. Van, akinek vékony, szálkásabb izomzata van, míg mások robosztusabb, tömörebb izomzattal rendelkeznek. Azonban bármilyenek is legyen az adottságaink, ha izmos, formás lábakra vágyunk, azért bizony tenni kell.

Rengeteg lehetőségünk van olyanná formálni lábainkat, amilyenre vágyunk. De hogyan is válasszunk ezek közül? Először is gondoljuk át, mi az, ami többféleképpen veszi igénybe lábainkat, vagy választhatunk több fajta különböző sportot is, amik kiegészítik egymást. A profi sportolók között, ha körülnézünk, látjuk, hogy például a műkorcsolyázóknak, teniszezőknek, tollaslabdázóknak, kézilabdázóknak szép formás lábaik vannak. Ezeknél a sportoknál több féle mozgás valósul meg, futnak, ugranak, oldalra mozognak a játékosok, így sokféle terhelést kap a láb és a különböző izomcsoportok mind meg vannak dolgoztatva.

Fotó: Pexels/ Gustavo Fring

Pilates, fascia tréning – kisebb teher, nagyobb intenzitás

Hobbi sportolóként is űzhetjük az említett sportokat, ha azonban olyan sportot szeretnénk űzni, ami kevésbé veszi igénybe szervezetünket, vagy esetleg boka, térd, vagy csípőfájdalommal küzdünk, akkor jó választás a Pilates, ami ízületkímélő mozgásforma, mégis intenzíven formálhatjuk vele a lábainkat és a testünk többi részét is. Segítségével erős törzsizmokra is szert tehetünk, ami nagyon fontos a különböző gerinceredetű problémák megelőzésében. Hasonló hatás érhető el fascia tréninggel is. A fascia tréning nem más, mint egy, a testünket minden irányban, minden síkban megdolgoztató edzés, ami segíti a sok ülés által okozott kötőszöveti össze- és letapadások feloldását is. Ezenfelül, segít abban, hogy a kötőszöveteink jó állapotban legyenek és ott legyenek feszesek, ahol az kell, és ahol szeretnénk.

Ha dinamikára vágysz, jöhet a tánc vagy az ugrókötél

Ha kicsit dinamikusabb mozgásra vágyunk, jó választás lehet a tánc, bár itt inkább olyan irányzatot válasszunk, ahol nem szükséges a magassarkú, vagy elég a törpesarok is. Abban az esetben, ha a táncnál is dinamikusabb edzésre vágyunk, kitűnő opció az ugrókötelezés, ezzel igazán csinos vádlit tudunk formálni magunknak!

Fotó: Pexels / Andrea Piacquadio

Mire figyeljünk sportoláskor?

Ha olyan sportot választunk, amit nem mezítláb végzünk, akkor nagyon fontos a megfelelő cipő kiválasztása. Fontos, hogy jól illeszkedjen a lábunkra, szabadon tudjon benne mozogni, mégse legyen túl nagy. Az ugrások, futás során keletkező erőhatásokat minél jobban csökkentse, ehhez rugalmas talpú cipőre van szükségünk.

Azonban érdemes időről időre mezítláb is eltölteni némi időt, hogy a talp izmai is dolgozzanak, hiszen nélkülük nem lehet egészséges a lábunk.

Nagyon fontosak ahhoz, hogy a láb boltozatai épek legyenek, így biztosítva azt, hogy a lábunk többi ízülete, sőt a törzsünk is egészséges legyen. Ugyanis, ha megsüllyed például a láb hosszanti boltozata, akkor “beesik” a bokánk, amitől “X” lábunk lesz, ez hat a csípőre, ami akár derékfájást is okozhat, ez tovább mehet váll-, nyak- és fejfájásba is. Ez a láncreakció akkor is elkezdődhet, ha nem megfelelő cipőt választottunk, így érdemes rá időt szánni, hogy tényleg a lábunknak, így a testünknek a legjobbat válasszuk, sétáljunk, fussunk, ugorjunk benne még mielőtt megvesszük. Illetve olyan, vagy ahhoz hasonló zokniban menjünk cipőt venni, amiben használni szeretnénk, vagyis télen ne a vastag zokniban próbáljuk a teremcipőnket, és nyáron ne harisnyában.

Aktív kényeztetés fáradt lábaidnak – Mozgás mindenkinek

  1. ülj le a földre nyújtott lábbal, zokniban, vagy anélkül, de mindenképpen cipő nélkül. Hajlítsd be lábujjaidat, mintha megakarnál fogni valamit, tartsd így 5 másodpercig, majd lassan 5 másodperc alatt nyújtsd ki, ezután feszítsd hátra a lábujjaidat, tartsd meg 5 másodpercig, majd engedd vissza 5 másodperc alatt, ezt ismételd 10-15-ször.
  2. Nyújtott lábbal spicc-pipa, lassan a véghelyzeteket itt is tartsd meg 5 másodpercig. Ismételd 10-15-ször.
  3. Nyújtott lábbal vidd lassan jobbra és balra a lábfejedet, a véghelyzeteket itt is tartsd meg 5 másodpercig.
  4. Lassú bokakörzés. Ismételd 10-15-ször.
  5. Nyújtott lábbal ülj, támaszkodj meg hátul, vagy ha így nehezedre esik megcsinálni a gyakorlatot, akkor feküdj le a hátadra. Emeld meg a jobb lábadat nyújtva, pipáló lábfejjel, majd engedd le, spiccelő lábfejjel. Ismételd 10-15-ször, majd csináld meg a bal lábaddal is a gyakorlatot.
  6. Feküdj hanyatt, bal lábad legyen talpon, jobb lábad nyújtsd fel a plafon felé és fogd meg a jobb combod, jobb lábbal lassan spicc-pipa. Ismételd 10-15-ször. Majd hajlítsd be a jobb lábad, öleld át a jobb sípcsontod és nyújtsd ki a bal lábad a talajon, maradj így nagyjából 30 másodpercig. Ismételd a gyakorlatot a másik oldalra.

A gyakorlatok végzésénél figyelj rá, hogy mindent csak fájdalomhatárig csinálj. És ne feledd: válassz olyan sportot, ami örömet okoz! Próbálj minél változatosabb mozgásokat végezni, tedd ezt rendszeresen. És ne feledd, ha egy nap csak 10 perced van edzeni, akkor legyen az a 10 perc csak a mozgásé, hiszen az a rövid idő is több, mint a semmi!

Szerző: Koncz-Nádas Nóra
Szerzőnk diplomás humánkinezológus, személyi edző, táplálkozási tanácsadó. Ha fel szeretnéd venni Nórával a kapcsolatot, keresd a Facebookon, vagy weboldalán: getmoving.hu!
Womagic

A womagic azoknak a 40 feletti nőknek szól, akik szeretik és élvezik az életet. Mi is ilyenek vagyunk. Egy közületek. Jó, hogy itt vagytok.