A mai receptünk így kezdődik: burgonyát sós vízben a héjában puhára főzzük, forrón áttörjük, és hagyjuk teljesen kihűlni. (Ha meleg vagy langyos burgonyával dolgozunk, a tésztánk ragacsos és nyúlós lesz.) Kitaláljátok, mi lesz ebből?
Szilvás gombóc
a tésztához:
- 500 g burgonya (lehetőleg lisztes fajtát válasszunk)
- só
- 2 tojássárgája
- 1 evőkanál búzadara
- 200 g liszt
- 2-3 evőkanál rétesliszt a formázáshoz
a töltelékhez:
- 10-12 szem apró szemű érett szilva
- 1 evőkanál kristálycukor
- 1 kávéskanál őrölt fahéj
- a forgatáshoz:
- 4 evőkanál vaj vagy napraforgóolaj
- 200 g zsemlemorzsa
a tálaláshoz:
- 1 kávéskanál őrölt fahéj
- 100 g porcukor
A burgonyát sós vízben a héjában puhára főzzük, forrón áttörjük, és hagyjuk teljesen kihűlni. (Ha meleg vagy langyos burgonyával dolgozunk, a tésztánk ragacsos és nyúlós lesz.)
A szilvákat kimagozzuk, belsejükbe kevés cukrot és fahéjat szórunk, és félretesszük. Közben egy lábasban sós vizet forralunk. Ha a burgonya kihűlt, a 2 tojássárgát, a búzadarát és a liszt felét hozzáadjuk, összedolgozzuk, és ha lágy a tészta, a többi lisztet is hozzáadjuk. A masszát alaposan összedolgozzuk, gyurmaszerűen jól formázható tésztát kell kapnunk.
Egy deszkát vagy tiszta asztalt a rétesliszttel megszórunk. A tésztából 4-5 centi átmérőjű, egyforma golyókat formázunk, közepükbe hüvelykujjunkkal mélyedést nyomunk, egy szilvát beleteszünk, majd a tésztát összezárjuk, és szabályos golyókká formázzuk. Ha forr a víz, a gombócokat óvatosan a sós vízbe tesszük.
Amikor feljönnek a víz tetejére, 1-2 perc főzés után kiszedjük, és olvasztott vajra vagy pirított zsemlemorzsára tesszük.
Fahéjas porcukorral megszórva tálaljuk.