Nőtt a gyerekek stressz szintje a járvány alatt – de mit tehet a szülő?

Tegye fel a kezét, akinek nem nőtt meg a képernyő előtt töltött ideje a járvány alatt? Szerencsés. A gyerekeké órákkal nőtt naponta. Minden olyan időt, amit eddig sporttal, haverokkal töltöttek, most a közösségi médiában vagy online játékokkal ütöttek el. Érthető, minden társas igényük itt volt kielégíthető, ami persze elég jelentős. A képernyő remekül használható unaloműzésre, vagy bármilyen érzés elmaszkolására, úgyismint szomorúság, depresszió, szorongás, magány. Kicsit mintha javítaná a hangulatot, miközben valójában érdekes módon rombolja is.

Több külföldi kutatás eredményét is olvastam, amelyek a járvány utóhatásait vizsgálják gyerekek körében. A helyzet nem tűnik rózsásnak, összességében sokkal több a szorongásos vagy depressziós tünet miatt segítséget kérők száma. Sok a veszteségélmény, valami olyan életesemény miatt, amit a járvány következtében ki kellett hagyniuk. Elmaradtak versenyek, bankettek. Sokan meghíztak, jellemző az általános motiválatlanság, ami nem feltétlenül látszik az iskolai eredményeiken, hiszen remekül tudtak puskázni a dolgozatok alatt (bár szerintem ez is egyfajta tanulás, de ez más lapra tartozik). Legtöbbjüknél felborult, eltolódott az alvás-ébrenléti ciklus, még a szokásoshoz képest is később feküdtek le. Ez szintén nem tesz jót sem az egészségnek, sem az általános hangulatnak.

Többen arról számoltak be, hogy jobban tudtak arra koncentrálni, amit szeretnek, több idő jutott a hobbijukra. Találkoztam olyan kamasszal is, aki unalmában megtanult még egy idegen nyelvet, vagy kiadott egy lemezt. Wow!

Sajnos nem ez a többség, a pszichológusok arról számolnak be, hogy megnőtt a munkájuk iránti kereslet  a járványnak köszönhetően. Extra stresszt jelentett ez az időszak számukra.

  • A bizonytalanság és kiszámíthatatlanság miatt
  • Azért is, mert mi is stresszesek vagyunk
  • Mert a számukra leginkább stresszoldó kortárs kapcsolataik nem működtek
  • Mert jóval több képernyőt fogyasztottak, ami közvetlenül emeli a stressz szintet

A stressz alapvetően nem jó vagy rossz, hanem egyszerűen hasznos, hiszen felkészül a szervezetünk egy kihívással, veszélyhelyzettel való megküzdésre. Ez mindenféle fiziológiai változást jelent, megnő a vérnyomás, a pulzus, a vér az izmokba tolul, hogy akár elfutni, akár megverekedni hatékonyabban tudjunk.

A stresszel egy baj van csak, az, ha hosszú távon fennáll. Szervezetünk ugyanis kétféle üzemmódban működik:

  1. vagy épp megküzd valamivel, és ehhez igazítja a test fiziológiáját,
  2. vagy nyugalmi állapotban van, tudja az immunrendszert építeni, a sejtnövekedést intézni, emészteni.

A kettő együtt nem megy. Vagy egyik, vagy másik.

Amikor épp a túlélés a cél, miért is lenne fontos bármi más? És ha nincs elég idő megnyugodni, a stressz hormonokat kiüríteni a vérből, emészteni, a növekedésre, gyógyulásra koncentrálni, annak sejthetjük, mi lesz az eredménye. Mintha egy ultratávon végig sprintelnénk. Elég kimerítő a szervezet számára. Sérülékennyé válik a test és a lélek, így okoz szorongást, depressziót, testi betegségeket a stressz.

Itt a nyár, jó lenne egy kicsit jobban odafigyelni, jelen lenni, törődni gyerekeinkkel, hogy segítsünk nekik visszazökkenni az eredeti kerékvágásba. Nézzük a természetes csodafegyvereket, amelyek a rendelkezésünkre állnak:

Több kapcsolódás

Az autonóm idegrendszer (az idegrendszer önműködő része, amit nem a tudat irányít) egy külön idegköteget (ez a bolygóideg elülső része) szánt arra, hogy detektálja a szociális kapcsolatok által észlelhető biztonságérzetet, nyugalmat. Ha láttál már zebracsordát egyszerre, pánikszerűen megindulni a ragadozó láttán, elhiszed nekem, hogy köztünk emberek között is zajlik ezen a szinten kommunikáció. A körülöttünk lévők lelki állapota befolyásolja a sajátunkat.

Nagyobb biztonságban érezzük magunkat, ha a közelünkben lévők nyugalmat árasztanak, és mindezt szemkontaktussal, érintéssel, jelenléttel közvetítik.

A kamasz csak úgy csinál, mintha nem lenne már a szülőre szüksége. Amikor megkérdezi őket valaki más, azt mondják, hogy jó lenne, ha több ideje lenne a szüleiknek rájuk. Mert valójában sokat tud meríteni a szülők megértő, támogató , és nem bíráló jelenlétéből. Keressük hát bátran a társaságát és csak úgy lógjunk együtt!

Nevetés

Az egyik legjobb szorongás és stressz oldó eszközünk a humor. Én bevallom, sokszor nem értem a Z – generációs  random poénokat, de azon mindig tudok röhögni, ahogy ők idétlenül röhögnek és eléggé hülyét tudok magamból csinálni ahhoz, hogy saját jogon is megnevettessem őket. Nyugodtan tedd te is ezt, a tekintélyed nem ezen múlik, és a bohóc hálás szerepével nagyon sokat tudsz segíteni a gyerekeden.

Ugyanis a nevetés gyorsítja a stresszhormonok ürülését a szervezetből.

Testmozgás

Hasonlóan a nevetéshez, a mozgás is turbóra kapcsolja a kortizol és az adrenalin ürülését. Nem feltétlenül a versenysportra gondolok, hanem a jóleső, egyenletes mozgásra (nordic walking, kocogás, bringa, úszás, túra) ami közben még kapsz levegőt, de mégis kellemesen elfáradsz. De ha csak úgy lazán fociztok egyet és közben még nevetni is tudtok, még ennél is jobb:)

Természet

Hiába, nem felhőkarcolók és kábelcsatornák rejtekében fejlődött ki a legintelligensebb lény a Földön, hanem   a természet lágy ölén. Talán patetikusan hangzik, de az anyaföld az, amin állva a leginkább megélhetjük, hogy biztonságban vagyunk. A hatalmas kék ég pedig, ami összeköt a mindenséggel, az univerzummal. Nagyszerű dolgokra képes az ember, de azért ez a rend, ami a Földön és a világegyetemben uralkodik, talán még semmihez sem foghatóan tudja közvetíteni az igazságot, hogy minden rendben van és minden jó úgy, ahogy van. REND van, és abban megvan mindenkinek a maga helye, szerepe. Nem vagyunk egyedül, egy óriási felfoghatatlanul precízen összerakott egység részei vagyunk. Menjetek a természetbe, töltsetek több időt a fák, virágok, hegy, víz, állatok közelében!

Alvás alvás és még több alvás

Nem a víz, vagy az étel a legalapvetőbb szükségletünk, hanem a megfelelő mennyiségű alvás. Mégis, mintha sikk lenne kialvatlannak lenni, a legtöbb ember és köztük a kamaszok! állandó deficitben vannak. Ugyanis eleve eltolódik náluk az elalvás hormon termelődése, viszont reggel kelni kell. Az alvás az idegrendszer pihenője, nem a testé. Végre nem éri annyi inger, így szelektálhat, rendszerezhet.

Hiánya nagyon gyorsan okoz olyan problémákat, amelyekről, azt hisszük, hogy a kamasz jellemének elviselhetetlen és kötelező részei. Ingerült, dühkitörései vannak? Lehet, hogy egyszerűen csak álmos.

Kevesebb képernyő

A képernyő függetlenül attól, hogy mit nézünk, úgynevezett hyper-arousal állapotban tartja az idegrendszert, ami azt jelenti, hogy túlstimulálja, vagyis sokkal több inger éri, mint amennyit képes feldolgozni. A képernyő állandó készenléti, vagyis stressz állapotban tartja a szervezetet. Látszólag hozzászokunk, de mégsem. Bizonyos hatások csak hosszú távon jelentkeznek.

Minden, a képernyő előtt töltött idő a növekedési, sejtgyógyulási folyamatok rovására megy. Érdemes hát, legalább részlegesen, de térben és időben is korlátozni a használatát.

Saját, családi szabályokat alkotni, ami mellett mindannyian el tudtok köteleződni. Valójában csak elhatározás kérdése. A legtöbb kliensem arról számol be, hogy sokkal egyszerűbben ment, mint gondolta volna. Kifejezetten a képernyőre vonatkozó korlátok bevezetésére kapsz azonnal használható eszközöket a TINI SZERVIZ- Folyton képernyőt bámul e-kiadványomból.

A pillanat varázsa, vagyis Mindfullness

Egyre kevesebb időt töltünk a jelenben, a képernyőre ráragadt gyerekeink pedig még kevesebbet. És ez meglátszik az idegállapotunkon, a stresszkezelő képességünkön, az egészségünkön. Vagy aggódunk valamin, ami még meg sem történt, vagy a múlton rágódunk, esetleg a virtuális valóságban létezünk. Pedig minden a jelenben zajlik, maga a boldogság is ott terem. Így válhatott divattá és újra elsajátítandó készséggé a “Mindfullnss”, vagyis a jelenben létezés. Élvezni az ízeket, a hétköznapi örömöket és érzeteket, lélekben is ott lenni, ahol épp a testünk van: ez az élet és a nyugalom maga. Fogadd szeretettel ezt a családi Mindfullness gyakorlatot:

További eszközöket keresel? Rengeteg tiniknek szóló stresszkezelő eszközöket, köztük stressz kártyákat találsz a Tini Szerviz – Stresszes, szorong e-kiadványomban.

Szöveg: Pethő Orsolya, pszichológus – kolyokszerviz.hu
Avatar photo
Pethő Orsolya

Pszichológus

Pethő Orsolya vagyok, pszichológus a Kölyök Szerviz és az Anya Szerviz megálmodója. A munkámmal igyekszem hidat építeni a gyerekek és szüleik közé, hogy ne csak tudják, hanem érezzék is, hogy szeretik őket. Különösen odafigyelek az édesanyákra, és szeretném megszilárdítani törékeny önbecsülésüket, elérni, hogy ne bántsák magukat. Inspirációm legfőképpen a saját fiam, aki nem túl hízelgő tükröt állított elém, és pusztán a lényével segít abban, hogy jobb ember legyek. További írásokért, nevelési eszközökért böngészd át az oldalaimat!