Az ösztrogéndominancia kezelése (2. rész)

Az előző cikkemben arról írtam, mi az az ösztrogéndominancia, és milyen árulkodó jelek utalhatnak arra, hogy ez az állapot téged is érinthet, illetve, hogy milyen tényezők járulnak hozzá az ösztrogéndominancia kialakulásához. 

De miért is fontos, hogy tudj róla, hogy érintett vagy? 

Az ösztrogén túlsúlya, illetve az alacsony progeszteronszint számos női betegség hátterében általában megtalálható. Ilyen az endometriózis, a petefészek ciszták, miómák, de akár a premenstruációs tünetek (amelyek a nők többségét jellemzik valamilyen fokon), és a menstruációs zavarok is. 

Ráadásul a hormonok egyensúlyának megborulása hosszú távon az egész hormonrendszerre hatással van, így szerepe lehet például a pajzsmirigy alulműködés kialakulásában is. Ez aztán további egyensúlytalanságokhoz vezet, így a cukorháztartásban, mellékvese hormontermelésében is zavarokat okozhat. Ráadásul, sokszor az ösztrogéndominancia (is) felelős a makacs hízásért- ez ellen pedig nagyon nehéz úgy küzdeni, hogy közben a hormonháztartásodat nem próbálod meg egyensúlyba hozni. 

Bizonyos típusú nőknél a tapasztalatok szerint könnyebben alakul ki ösztrogéndominancia: ha jellemzően fenékre, combra hízol, és egy kis hízástól is azonnal narancsbőröd lesz, ha nagyobb túlsúllyal élsz, akkor gyanakodhatsz rá, hogy hamarabb érinthet ez a probléma. 

Ráadásul ez az állapot nem feltétlenül szűnik meg a menopauzában sem: bár ilyenkor az ösztrogén szintje csökken a szervezetben, a progeszteron sokszor annyira alacsony, hogy a relatív ösztrogén dominancia állapota még ilyenkor is fennáll. 

Fotó: Fuu Fu / unpslash.com

Mit tehetsz, ha arra gyanakszol, hogy nálad is kialakult az ösztrogéndominancia? 

Mindenképpen fel kell keresned egy nőgyógyászt/endokrinológust, aki ki tudja írni azokat a hormonvizsgálatokat, amelyek az állapot diagnózisához szükségesek (ezek egyszerű, laborban történő vérvételek lesznek). Alapvetően két időpontban veszik le a vért: a ciklus 3. és 21. napján. Azonban ezeket az időpontokat több dolog is befolyásolhatja: ha neked nem 28 napos ciklusaid vannak, akkor a második vérvétel nem a 21. napra fog esni. Mivel a második vérvétel a tüszőrepedés utáni 7. napon esedékes, így rendszertelen ciklus esetén először meg kell határozni a peteérés napját (ha van egyáltalán tüszőrepedés). 

Mi történik, ha kiderül a hormonális egyensúly? 

Attól függően, hogy hogyan alakulnak a hormonszintek, alapvetően két tényezőre szoktak hangsúlyt fektetni: 

Ösztrogén lebontásának támogatása

Ha az egyensúlytalanság (egyik) oka a magas ösztrogénszint, így annak szervezet általi csökkentését kell támogatni. Sajnos az ösztrogén lebontása és kiürülése a szervezetből több helyen is ’elcsúszhat’, így – ahogy minden hormonális egyensúlytalanságot- ezt a problémát (is) komplex kezeléssel, változtatásokkal tudjuk megszüntetni, aminek a megfelelő táplálkozás alapvető része lesz. 

1. Mivel az ösztrogént jellemzően a máj bontja le és az epén keresztül ürül ki a szervezetből, így túl magas ösztrogénszint esetén szükség lehet a máj működésének támogatására. Fontos a megfelelő formájú és mennyiségű zsírsavak bevitele, többféle létfontosságú ásványi anyag és vitamin, valamint elegendő jó minőségű fehérje megléte is a szervezetben. 

2. Szintén szükséges ebben az állapotban a teljes emésztőrendszerünk és ezáltal bélflóránk helyreállítása is, hiszen bélflóránkban bizonyos baktériumok által tovább folytatódik az ösztrogén bontása.

3. A cukoranyagcserezavarok (inzulinrezisztencia, 2-es típusú cukorbetegég) és a túlsúly önmagában is hozzájárul az ösztrogéndominanciához, hiszen minél több zsírsejtünk van, annál több ösztrogén termelődik. 

Progeszteron pótlása

A progeszteron termelődésének alapfeltétele, hogy legyen a ciklusban ovuláció, hiszen a progeszteron a tüszőrepedést követően a sárgatestben termelődik. Igy elsősorban erre kell koncentrálni. Amennyiben van ovuláció, mégis kevés a progeszteron, ezt elsősorban bizonyos természetes készítményekkel, krémekkel lehet pótolni (bizonyos esetekben az orvos szintetikus progeszteron pótlást is előírhat). 

A fentiekből látszik, hogy az ösztrogéndominancia megoldása- ahogyan az összes többi hormonális egyensúlytalansági állapoté- nem egy egyszerű kérdés. Nem elég egy tablettát bevenni, hanem meg kell állapítani az okokat, és azokat táplálkozással, célzott tápanyagpótlással, mozgással, egyszóval egy megfelelő, hosszú távon fenntartható életmóddal kezelni kell. 

Avatar photo
Harsányi Júlia

Edző, funkcionális táplálkozás tanácsadó

Harsányi Júlia vagyok, edző, funkcionális táplálkozási szakértő, 3 gyermek édesanyja. Küldetésemnek tekintem, hogy segítsek a nőknek, édesanyáknak, családoknak az egészséges életmód kialakításában úgy, hogy az a mindennapi életben is megvalósítható legyen. Szeretném megmutatni, hogy 40 év felett is lehetsz egészséges és maradhatsz jó formában - ha megfelelő életmódot élsz!